Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Tomasz Owsiński 31.05.2011

Rada IPN wysłucha kandydatów na prezesa. Nowy szef IPN przed wakacjami?

Czterech kandydatów wysłucha dziewięcioosobowa Rada Naukowa IPN.
Siedziba Instytutu Pamięci NarodowejSiedziba Instytutu Pamięci Narodowej(źr. East News)

W Centrum Edukacyjnym IPN rozpoczęły się przesłuchania kandydatów na stanowisko prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.

Oficjalnymi kandydatami na stanowisko prezesa Instytutu są: dyrektor Biura Edukacji Publicznej Instytutu Łukasz Kamiński, szef krakowskiego oddziału IPN Marek Lasota, były szef szczecińskiego oddziału IPN Kazimierz Wóycicki i historyk z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie profesor Janusz Wrona. Wakat na stanowisku prezesa IPN trwa od 10 kwietnia 2010 roku, gdy dotychczasowy prezes Janusz Kurtyka zginął w katastrofie smoleńskiej.

Przewodniczący Rady IPN profesor Andrzej Paczkowski wyjaśnia, że każdy z kandydatów będzie miał godzinę na zaprezentowanie swoich koncepcji kierowania Instytutem. Członkowie Rady będą też, każdemu z kandydatów zadawali pytania.
Profesor Paczkowski tłumaczy, że po zakończeniu przesłuchań Rada będzie chciała podjąć decyzję, którego z kandydatów rekomendować Sejmowi. Historyk wyraził nadzieję, że 9 członkom Rady uda się osiągnąć konsensus i jeden z kandydatów otrzyma 5 głosów poparcia.

Menedżer i historyk

Na 5-letnią kadencję ma go powołać Sejm, za zgodą Senatu, zwykłą większością głosów. Profesor Paczkowski już wcześniej wyrażał nadzieję, że wybór prezesa przez parlament nastąpi jeszcze przed wakacjami. Jeśli kandydata nie udałoby się wybrać, rozpisany zostanie nowy konkurs.

Przewodniczący Rady wyjaśnia, że kandydat na prezesa musi mieć bardzo rozległą wiedzę z zakresu prawa regulującego działalność Instytutu, ustawy lustracyjnej, ustawy o ochronie dóbr osobowych czy ustawy o informacjach niejawnych.

Profesor Paczkowski dodaje, że przyszły prezes powinien łączyć cechy sprawnego menedżera oraz historyka. Zgodnie z ustawą prezesem IPN może być obywatel polski, spoza członków Rady, wyróżniający się "wysokimi walorami moralnymi oraz wiedzą przydatną w pracach Instytutu"; niekarany; który nie był agentem ani oficerem służb specjalnych PRL oraz nie ma związków z obecnymi służbami specjalnymi RP; nie jest też członkiem partii politycznej czy związku zawodowego i nie prowadzi "działalności publicznej niedającej się pogodzić z godnością jego urzędu".

IAR, to