Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Radosław Różycki 04.06.2011

Prezydent: 4 czerwca był zwycięstwem wolności

4 czerwca 1989 roku to data ważna nie tylko dla Polski, lecz również dla całego świata - mówą ci, którzy zwiedzają wystawę "Wolność ma głos" w warszawskiej Kordegardzie. Jednodniową ekspozycję otworzył prezydent Bronisław Komorowski.
Prezydent: 4 czerwca był zwycięstwem wolnościfot. PAP/Radek Pietruszka
Galeria Posłuchaj
  • Prezydent otworzył w warszawskiej Kordegadzie wystawę "Wolność ma głos"
  • Relacja Sylwii Białek (IAR) z wystawy "Wolność ma głos"
Czytaj także

Prezydent Prezydent Bronisław Komorowski powiedział, że Okrągły Stół był tylko drogą do zwycięstwa wolności. Nastąpiło ono w wyborach 4 czerwca poprzez głosowanie Polaków, którzy udzielili poparcia obozowi "Solidarności". Zwycięstwo to poszło o wiele dalej, niż marzyli Polacy - doprowadziło Polskę do Unii Europejskiej i NATO - podkreślił prezydent.

Zobacz serwis: Radia Wolności>>>

Fragment stołu, powielacz i "Dziennik Telewizyjny"

Prezydent zwiedził ekspozycję i własnoręcznie wykonał na eksponowanym na niej powielaczu pamiątkową ulotkę.


Głównym eksponatem wystawy jest fragment okrągłego stołu, przy którym od 6 lutego do 5 kwietnia 1989 roku trwały rozmowy pomiędzy władzami komunistycznymi a stroną solidarnościową i przedstawicielami Kościoła, które doprowadziły do wyborów 4 czerwca 1989 roku.


Na ekspozycji znalazła się także wielkoformatowa fotografia przedstawiająca obrady oraz lista uczestników rozmów. Zwiedzający mogą również obejrzeć powielacz i własnoręcznie odbić na nim okolicznościową ulotkę.

/
Eksponatom towarzyszy część multimedialna, gdzie pokazywane są fragmenty "Dziennika Telewizyjnego" z 4 czerwca 1989 roku, kronika filmowa, a na słuchawkach można posłuchać pochodzących z tego okresu audycji Radia Wolna Europa. Każdy ze zwiedzających otrzyma również ulotkę z podstawowymi informacjami o czerwcowych wyborach informującą m.in. jaki był stosunek głosów w Sejmie kontraktowym, jak przebiegały wybory do Senatu oraz zawierającą podstawowe informacje o tym, jak wyglądały negocjacje. 

Święto narodzin demokracji

Wystawa w Kordegardzie, odznaczenia dla działaczy organizacji pozarządowych, finał konkursu "Filary Demokracji Lokalnej" to tylko niektóre punkty programu obchodów 22. rocznicy pierwszych po drugiej wojnie światowej częściowo wolnych wyborów.


W rocznicę wyborów z 1989 roku Dom Spotkań z Historią zaprasza na trzecią odsłonę akcji Wyłącz System. W Warszawie na skwerze pod kościołem sióstr Wizytek przy Krakowskim Przedmieściu zaplanowano na dziś wiele atrakcji które w artystyczny sposób uczczą to ważne w historii Polski wydarzenie.


Kinga Sochacka z Domu Spotkań z Historią szczególnie zaprasza na "Feel Free Arts - Sztuka Wolności", gdzie będzie można sprawdzić co dla artystów oznacza wolność. Warsztaty poprowadzą między innymi choreograf Leszek Bzdyl, muzycy Macio Moretti, Katarzyna Duda, Mateusz Pospieszalski czy poeta Marcin Baran.


Wojciech Feruga zaprasza natomiast na Fiestę, która rozpocznie się o 21:00 w Hotelu Europejskim. Przez kilka godzin będzie można tam pobawić się w tworzenie telewizji. Uczestnicy będą wymyślać jak by wyglądała ramówka telewizyjna gdyby system nie upadł.

Wybory z 4 czerwca 1989 roku zakończyły się wielkim zwycięstwem Solidarności. Ich konsekwencją był upadek komunizmu i przemiany polityczne nie tylko w Polsce, ale również w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Wybory przeprowadzone 4 czerwca 1989 r. były rezultatem porozumienia zawartego pomiędzy władzą komunistyczną a przedstawicielami części opozycji i Kościoła podczas obrad Okrągłego Stołu.

rr, to