Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Sylwia Mróz 17.06.2011

Czy Tarcza Antykorupcyjna w ogóle istniała?

Premier nie miał prawa odmówić organizacjom pozarządowym dostępu do informacji o tak zwanej Tarczy Antykorupcyjnej.
Premier RP Donald TuskPremier RP Donald Tusk(fot. PAP/Radek Pietruszka )
Posłuchaj
  • Krzysztofa Izdebskiego, Stowarzyszenie Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich: takich dokumentów może w ogóle nie być
  • Grażyna Czubek, Fundacja Batorego należąca do Antykorupcyjnej Koalicji: wystąpiliśmy o udostępnienie większej ilości informacji na ten temat
Czytaj także

Decyzję o odmowie uchylił w 2010 roku wojewódzki sąd administracyjny. W piątek Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną premiera na ten wyrok. Rząd odmowę dostępu do informacji uzasadniał klauzulą tajności protokołu o powołaniu Tarczy.

Podstawą wyroków sądów obu instancji był brak dokumentów ze strony rządu potwierdzających ten fakt. Zdaniem Krzysztofa Izdebskiego ze Stowarzyszenia Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich, takich dokumentów może w ogóle nie być, a ogłoszenie o powołaniu Tarczy Antykorupcyjnej mogło być zabiegiem propagandowym. W jego opinii, jeśli takie dokumenty istnieją, rząd powinien się nimi chwalić i je pokazać. Tymczasem odmawia nawet sądowi możliwości wglądu do nich.

Naprzeciw korupcji

Tarczę Antykorupcyjną, czyli specjalny mechanizm chroniący największe przetargi i największe zamówienia publiczne ogłosił premier Donald Tusk w 2008 roku podczas podsumowania 500 dni rządu. - Antykorupcyjna Koalicja Organizacji Pozarządowych wystąpiła o udostępnienie większej ilości informacji na ten temat - mówi Grażyna Czubek z Fundacji Batorego, należącej do Antykorupcyjnej Koalicji. Dodaje, że na większość pytań Kancelaria Premiera odpowiedziała. Odmówiła odpowiedzi na pytanie dotyczące sposobu powołania Tarczy Antykorupcyjnej, powołując się właśnie na utajnienie posiedzenia służb specjalnych.

- Ta sprawa trwa dość długo, ale nie straciła na aktualności - mówi Krzysztof Izdebski. Dodaje, że przy wszystkich aferach związanych z przetargami na drogi czy stadiony trzeba pytać, czy Tarcza Antykorupcyjna objęła swym działaniem te rozstrzygnięcia.

- Opinia publiczna ma prawo wiedzieć, czy Tarcza istniała i jaki dokładnie był jej charakter - podkreśla Izdebski. Ograniczanie dostępu do informacji nie sprzyja działaniom antykorupcyjnym i przejrzystości życia politycznego i społecznego w Polsce - uważają organizacje pozarządowe.

IAR, sm