Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Tomasz Owsiński 21.06.2011

Superburza magnetyczna uderzy w Ziemię?

Brytyjskie ministerstwo ds. spraw energii opracowuje plan na wypadek dotarcia do Ziemii spodziewanej w ciągu najbliższych lat niezwykle silnej burzy magnetycznej.
Superburza magnetyczna uderzy w Ziemię?(screen youtube)
Posłuchaj
  • Prof. Iwona Stanisławska z Centrum Badań Kosmicznych PAN: aktywność Słońca rośnie
Czytaj także

Wybuch na Słońcu może zagrozić infrastrukturze energetycznej, ale też na przykład komputerom czy systemowi obronnemu. Brytyjskie ministerstwo do spraw energii myśli między innymi o kontrolowanym wyłączaniu sieci wysokiego napięcia. Spowoduje to okresowe przerwy w dostawach energii. Brytyjczycy i Amerykanie pracują też nad wczesnym systemem ostrzegania o nadejściu burzy.

"Rośnie aktywność Słońca"

Jak podkreśla profesor Iwona Stanisławska z Centrum Badań Kosmicznych PAN, silnych wybuchów na słońcu możemy spodziewać się już w najbliższym czasie. Jej zdaniem, za kilka, lub kilkanaście dni może się pojawić centrum aktywne na Słońcu, które spowoduje wybuchy. Profesor Stansławska zanacza, że aktywność Słońca rośnie, jego maksimum spodziewane jest na przełom 2012 i 2013 roku, ale jak dodaje silne wybuchy mogą nastąpić wcześniej.

Wybuchy na Słońcu mogą zaburzyć pracę w radiokomunikacji i nawigacji satelitarnej, zaznacza profesor Stanisławska. Jak dodaje, aktywność Słońca powoduje zaburzenia w jonosferze, a to zmniejsza dokładność satelitarnych systemów nawigacyjnych, w tym GPS. Ten właśnie system nawigacji, jak podkreśla Iwona Stanisławska, działa na takich samych częstotliwościach, na jakich promieniuje Słońce.

Burze słoneczne mogą zmienić pole magnetyczne ziemi. A to z kolei, jak wyjaśnia profesor Stanisławska, może wpłynąć na pracę linii elektroenergetycznych. Zmiany elektromagnetyczne są niebezpieczne dla wszystkich bardzo długich kawałków metalu - wyjaśnia profesor Stanisławska. Jak zaznacza w bardzo długich przewodnikach mogą indukować się dodatkowe prądy, a wtedy uszkodzeniu mogą ulec między innymi transformatory.

Naukowcy spodziewają się, że burza osiągnie kategorię piątą i będzie pięciokrotnie silniejsza niż ta, która uderzyła w Quebec w 1989 roku. Wtedy bez prądu zostało sześć milionów osób.

IAR, to