Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Tomasz Owsiński 27.06.2011

Dzień Cukrzycy - "choroby zachodniej cywilizacji"

27 czerwca przypada Światowy Dzień Walki z Cukrzycą, obchodzony przez Polskie Stowarzyszenie Diabetyków za zgodą Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej - IDF.
Dzień Cukrzycy - choroby zachodniej cywilizacjiGlow Images/East News

Właściwe święto, ustanowione przez Federację w 1991 roku, obchodzone jest 14 listopada, w rocznicę urodzin odkrywcy insuliny Fredericka Bantinga.

Celem inicjatywy jest propagowanie i zwiększanie wysiłków podejmowanych w walce z cukrzycą, określaną jako "choroba zachodniej cywilizacji. Dzień Walki z Cukrzycą jest również okazją do upowszechniania wiedzy o tej chorobie. Cukrzycę powodują zaburzenia w wydzielaniu insuliny, hormonu pobudzającego komórki do wchłaniania i przetwarzania cukru. Niedobór insuliny prowadzi do zbyt dużej ilości cukru we krwi, a to wywołuje między innymi: wzmożone pragnienie, zmniejszenie masy ciała, ogólne osłabienie. Obecnie na świecie żyje około 285 milionów chorych na cukrzycę.

Zdaniem ekspertów, w 2030 roku ich liczba może przekroczyć 435 milionów. W ubiegłym roku najwięcej osób chorych na cukrzycę żyło w Chinach - około 92 i pół miliona. W Polsce na cukrzycę cierpi 2 miliony 600 tysięcy osób, ale drugie tyle ma zaburzenia tolerancji glukozy, które znacznie zwiększają ryzyko wystąpienia cukrzycy oraz typowych dla niej powikłań. W naszym kraju około 600 tysięcy osób jest leczonych insuliną. Lekarze alarmują, że w ciągu ostatnich 15 lat nastąpił 3-krotny wzrost liczby zachorowań. Według szacunków, do 2030 roku liczba chorych na cukrzycę w Polsce zwiększy się do 3,2 miliona.

Dwa typy choroby

Powstawaniu cukrzycy sprzyjają: niewłaściwe odżywianie, brak ruchu, otyłość, nadużywanie leków i palenie papierosów. Wciąż badane są genetyczne i wirusowe uwarunkowania choroby. Istnieją dwa rodzaje cukrzycy - typ pierwszy i drugi. Typ pierwszy jest głównie chorobą wieku dziecięcego i młodzieńczego i wymaga codziennego przyjmowania zastrzyków z insuliny. Cukrzyca typu drugiego, na którą w 80 procentach zapadają osoby otyłe, występuje przede wszystkim u ludzi dorosłych i starszych. Leczy się ją zwykle lekami doustnymi. Ryzyko zgonu w przypadku cukrzyków jest trzykrotnie wyższe niż w przypadku ludzi zdrowych.

Cukrzycy są 3 razy częściej hospitalizowani, a ich średnia długość życia jest krótsza. Na przykład osoba, u której cukrzycę wykryto w wieku 10 lat, żyje o 20 lat krócej niż osoba zdrowa, w wieku 30 lat - o 16 lat krócej, a w wieku 50 lat - o 14 lat krócej. Cukrzyca jest chorobą znaną od bardzo dawna. Pierwsze wzmianki o niej pojawiły się już na egipskim papirusie z około 1550 roku przed naszą erą. Przełomem w leczeniu cukrzycy było odkrycie insuliny w 1922 roku przez Fredericka Bantinga i jego asystenta Charlesa Besta, za co zostali wyróżnieni Nagrodę Nobla w 1923 roku.

IAR, to