Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Artur Jaryczewski 28.06.2011

PO, PSL i PiS za odrzuceniem sprawozdania KRRiT

W Sejmie zakończyła się debata nad sprawozdaniem Krajowej Rady. Głosowanie zaplanowano pod koniec tygodnia.
Przewodniczący KRRiT Jan DworakPrzewodniczący KRRiT Jan Dworakfot. PAP/Bartłomiej Zborowski
Posłuchaj
  • Andrzej Halicki, poseł PO: Krajowa Rada powinna była wyciągnąć konsekwencje wobec Telewizji Polskiej
Czytaj także

Kluby parlamentarne Platformy Obywatelskiej, PSL oraz Prawa i Sprawiedliwości są za odrzuceniem sprawozdania Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Klub Sojuszu Lewicy Demokratycznej chce natomiast głosować za jego przyjęciem.

Poseł Platformy Obywatelskiej Andrzej Halicki, który przedstawił stanowisko sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu, powiedział, że Krajowa Rada powinna była wyciągnąć konsekwencje wobec Telewizji Polskiej za nieobiektywne relacjonowanie wydarzeń sprzed Pałacu Prezydenckiego.

Komisja zarekomendowała Sejmowi odrzucenie sprawozdania. Posłanka Elżbieta Kruk, która przedstawiła stanowisko klubu Prawa i Sprawiedliwości, powiedziała, że dzisiejsza debata jest kontynuacją walki o władzę nad mediami publicznymi. Jej zdaniem, Platforma Obywatelska chce ją przejąć przed wyborami.

Posłanka dodała, że wbrew zapowiedziom, Krajowa Rada nie została odpolityczniona, a we władzach telewizji publicznej zasiadają ludzie, którzy odpowiadali za kształt mediów przed aferą Rywina. Elżbieta Kruk dodała, że z publicznej telewizji zniknęły wszystkie programy prawicowe i konserwatywne. Poseł SLD Tomasz Kamiński powiedział, że Platforma Obywatelska chce doprowadzić do rozwiązania Rady, gdyż chce się z niej pozbyć osób desygnowanych przez lewicę. Dodał, że PO chce sobie podporządkować media publiczne, co uznał za działanie szkodliwe dla demokracji.

Kamiński zwrócił uwagę, że Krajowa Rada podjęła starania na rzecz usprawnienia poboru abonamentu radiowo-telewizyjnego.

IAR, aj