Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Dominik Panek 12.07.2011

Prezydent zaakceptował sprawozdanie KRRiT

Decyzja Bronisława Komorowskiego oznacza, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nadal będzie funkcjonowała w obecnym składzie.
Prezydent Bronisław KomorowskiPrezydent Bronisław Komorowskifot. PAP/Jacek Turczyk

Prezydent o swojej decyzji poinformował podczas konferencji prasowej. Zaznaczył, że Rada w obecnym składzie działa jedynie od czterech miesięcy. Wyjaśnił, że nie podziela zastrzeżeń szefów klubów parlamentarnych, co do prac KRRiT.

W jego ocenie, odwołanie obecnego składu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji zdestabilizowałby media publiczne w okresie kampanii wyborczej. Prezydent dodał, że rada polepszyła wyniki ściągalności abonamentu.

W zeszłym tygodniu Bronisław Komorowski zorganizował konsultacje polityczne z szefami klubów parlamentarnych w sprawie sprawozdania KRRiT za 2010 rok. Wówczas jedynie lider SLD Grzegorz Napieralski zachęcał prezydenta do przyjęcia sprawozdania.

Wcześniej sprawozdanie zostało odrzucone przez Sejm i Senat głosami PO, PiS i PSL. Gdyby podobną decyzję podjął prezydent, kadencja wszystkich członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji by wygasła w ciągu 14 dni od głosowania w Sejmie.

Na straży wolności słowa

KRRiT w obecnym składzie - powołanym przez Bronisława Komorowskiego oraz Sejm i Senat głosami PO, SLD i PSL - działa od sierpnia 2010 roku. Na jej czele stoi Jan Dworak, pozostali członkowie to: Krzysztof Luft (tak jak Dworak mianowany przez prezydenta), Sławomir Rogowski, Witold Graboś (obaj wybrani przez Sejm; zgłoszeni przez lewicę) i Stefan Pastuszka (wybrany przez Senat; zgłoszony przez PO członek PSL).

W myśl konstytucji, KRRiT stoi na straży wolności słowa, prawa do informacji oraz interesu publicznego w radiofonii i telewizji. KRRiT podejmuje uchwały większością 4/5 głosów. W skład Krajowej Rady wchodzi pięciu członków: po dwóch powołują Sejm i prezydent, a jednego Senat. Kadencja członków KRRiT trwa sześć lat.

Do tej pory tylko raz - w 2010 roku - zdarzyło się, że KRRiT została rozwiązana. Komorowski, pełniąc wówczas obowiązki prezydenta po katastrofie smoleńskiej, przychylił się do decyzji Sejmu i Senatu o odrzuceniu sprawozdania ówczesnej KRRiT za 2009 rok.

Polskie Radio bez prezesa

We wtorek Krajowa Rada nie powołała Jarosława Hasińskiego na stanowisko prezesa Polskiego Radia SA. Powołała natomiast dwoje członków zarządu: Henryka Cicheckiego i Jolantę Wiśniewską.

Przewodniczący KRRiT Jan Dworak powiedział IAR, że decyzja Rady oznacza, że na stanowisko prezesa zarządu rada nadzorcza Polskiego Radia będzie musiała ogłosić nowy konkurs.

Dworak dodał, że dwoje powołanych członków zarządu ma wszelkie uprawnienia do kierowania spółką i podejmowania wszystkich dotyczących jej decyzji. Uchwała KRRiT ma jeszcze dziś zostać dostarczona władzom spółki Polskie Radio SA.

IAR,PAP,dp,kk