Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Radosław Różycki 17.07.2011

Sejm zajmie się ustawą o płacy minimalnej

Związek zawodowy "Solidarnośc" zebrał 300 tys. podpisów pod obywatelskim projektem ustawy o płacy minimalnej.
Członkowie NSZZ Solidarność podczas demonstracjiCzłonkowie NSZZ "Solidarność" podczas demonstracjiFlickr/dielinkebw

NSZZ Solidarność i Komitet Obywatelski Inicjatywy Ustawodawczej przekaże w poniedziałek marszałkowi Sejmu 300 tysięcy podpisów pod obywatelskim projektem ustawy o płacy minimalnej.

Chodzi o projekt ustawy o podwyższeniu płacy minimalnej do wysokości 50 procent średniego wynagrodzenia. Związek miał 3 miesiące na zebranie 100 000 podpisów pod projektem. Zabrano ich około 300 000.


Celem przygotowanej przez Związek ustawy jest stopniowe podwyższanie minimalnego wynagrodzenia. Zakłada się, że wysokość minimalnego wynagrodzenia będzie ulegała szybszemu zwiększaniu w przypadku wzrostu PKB o co najmniej 3 proc., natomiast jeśli wzrost gospodarczy będzie niższy lub będzie miał wartość ujemną, minimalne wynagrodzenie będzie ustalane według dotychczas przyjętych zasad. Ustawa nie zagraża budżetowi państwa, nie wpłynie również na sytuację na rynku pracy - uważa NSZZ Solidarność.


Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy powinno zostać przeprowadzone w terminie 3 miesięcy od daty wniesienia projektu ustawy do marszałka Sejmu.

rr