Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Agnieszka Kamińska 18.07.2011

Austria wypuściła sprawcę masakry na Litwie

Litwa odwołała swojego ambasadora w Wiedniu na konsultacje. Zaostrzenie stosunków dyplomatycznych wywołało nieoczekiwanie zwolnienie przez Austriaków 62-letniego Michaiła Gołowatowa, oficera KGB.
Michaił GołowatowMichaił Gołowatowfot. alphagroup.ru

Michaił Gołowatow, który w 1991 roku dowodził szturmem komandosów na wieżę telewizyjną w Wilnie, ma na sumieniu życie 13 Litwinów.

Gołowatow został aresztowany w piątek na podwiedeńskim lotnisku Schwechat. Mimo, iż szef dyplomacji Litwy Audronius Ażubalis rozmawiał w nocy z piątku na sobotę ze swoim austriackim partnerem Michaelem Spindellegerem, prosząc go o wydanie Gołowatowa, były oficer KGB został zwolniony i w sobotę odleciał do Moskwy.

Austriackie władze wyjaśniły, że "nie mogły przetrzymywać bez uzasadnienia obywatela rosyjskiego, ponieważ informacje, których udzieliła Litwa były niejasne". Zdaniem austriackiego MSZ, Wilno nie odpowiedziało na prośbę Wiednia i nie przesłało dodatkowych wyjaśnień w tej sprawie.

Innego zdania są władze Litwy. Wilno uważa, że Austriacy nie wystąpili o przesłanie żadnych informacji, natomiast litewski MSZ wysłał takowe do Wiednia z własnej inicjatywy. Premier Litwy stwierdził, że "Wiedeń pogardza europejską solidarnością". Szef litewskiej dyplomacji wręczył austriackiemu ambasadorowi w Wilnie Helmutowi Kollerowi notę protestacyjną a znany litewski politolog Laucius Vladimiras w niezwykle ostrym komentarzu nazwał Austrię "małym, gównianym krajem".

Kiedy w 1991 roku Litwa ogłosiła niepodległość, Moskwa wysłała na odsiecz komandosów i czołgi. Podczas ataku rosyjskich komandosów na wieżę telewizyjną, którym kierował Gołowatow, zginęło 13 osób a rannych zostalo dalszych 600 osób. Moskwie nie udało się jednak złamać oporu Litwinów. Po rozpadzie ZSRR, Litwa wydała listy gończe za sprawcami wydarzeń. 23 osoby nadal ukrywają się w Rosji i na Białorusi.

IAR, agkm

/

fot. alphagroup.ru