Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Sylwia Mróz 20.07.2011

Burze nad Polską: zerwane dachy i zalane domy

Poszkodowani w wichurach naprawiają domy i czekają na rządową pomoc.
Burze nad Polską: zerwane dachy i zalane domy

Trąba powietrzna niszczyła przez kilka minut, ale prac jest na długie miesiące. Zniszczone są dachy, domy i uprawy rolne. Lokalne władze dwoją się i troją, żeby pieniądze dotarły do potrzebujących jak najszybciej. Poszkodowanym polityka teraz nie w głowie, ale szczęściem w nieszczęściu nazywają to, że wichura przyszła akurat teraz.

Pomoc przyszła niemal natychmiast, bez względu na to czy poszkodowani są ubezpieczeni, czy nie. Wszystko ma związek z wyborami. - Będziemy głosowali na tych, którzy nam pomogli - mówi jedna z mieszkanek województwo łódzkiego. Mieszkańcy z poszkodowanych terenów namawiają polityków do pomocy, a nie wydawania pieniędzy na bilbordy. Jak zapewniają tego typu reklama podziała znacznie bardziej skutecznie.

Śląsk po burzach

Kilkadziesiąt interwencji związanych z usuwaniem skutków wieczornych i nocnych burz w województwie śląskim. Największe szkody odnotowano w rejonie Żywca. Nawałnica zerwała tam cztery dachy. Strażacy usuwali także 19 powalonych drzew i byli wzywani do wypompowywania wody z zalanego budynku.

Wielokrotnie interweniowano także w Jastrzębiu Zdroju. Tutaj straż pożarna usuwała połamane drzewa i wypompowywała wodę z zalanych piwnic. Łącznie zanotowano 33 interwencje.

Burze w lubelskim

Przez województwo lubelskie przeszły burze, ale nie wyrządziły większych szkód. Najwięcej interwencji strażacy mieli w okolicach Puław. Dotyczyły one głównie połamanych przez wiatr gałęzi.

Służby wojewody ostrzegają o kolejnych burzach. Centrum Zarządzania Kryzysowego informuje także o możliwych opadach gradu. Wiatr w porywach ma osiągnąć 90 kilometrów na godzinę.

Po wtorkowych nawałnicach w Okunince i okolicach jeziora Białego zostały uszkodzone linie energetyczne i dachy. Usuwanie zniszczeń trwało do późnej nocy.

Prognoza pogody

W środę w kraju będzie zachmurzenie umiarkowane, okresami duże, przelotne opady deszczu i burze. Prognozowana wysokość opadów to 20-35 mm. Temperatura maksymalna wyniesie od 18 stopni lokalnie na wybrzeżu, 22 stopni na krańcach zachodnich, 26 stopni w centrum do 30 stopni na krańcach wschodnich. Wiatr słaby, okresami umiarkowany, w Polsce północnej z kierunków wschodnich, na pozostałym obszarze z kierunków południowych. W rejonach burz porywy wiatru do 80 km/h.


W nocy ze środy na czwartek będzie zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Przelotne opady deszczu, możliwe również występujące lokalnie burze. W opadach burzowych opady do 15 mm, a na północnym wschodzie do 35 mm. Temperatura minimalna wyniesie od 14 stopni na południowym zachodzie do 20 stopni na Podlasiu. W rejonach podgórskich 10-12 stopni. Wiatr słaby, chwilami umiarkowany, z kierunków zmieniających się, tylko na wybrzeżu dość silny, z kierunków północnych. W czasie burz wiatr porywisty, w porywach do 65 km/h.

W czwartek zachmurzenie będzie duże, wystąpią przelotne opady deszczu, miejscami burze. W burzach prognozowana wysokość opadów od 10 do 30 mm. Temperatura maksymalna wyniesie od około 20 stopni na wybrzeżu i na zachodzie kraju do 25 stopni na krańcach wschodnich. W rejonach podgórskich 16-20 stopni. Wiatr na wschodzie słaby i umiarkowany, południowo-wschodni, na zachodzie umiarkowany, północno-zachodni. W rejonie burz porywy wiatru do 70 km/h.

W Warszawie w środę zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami. Wystąpią przelotne opady deszczu, możliwa są również burze. Przewidywana wysokość opadów podczas burzy to 30 mm. Temperatura maksymalna wyniesie 27 stopni. Wiatr słaby, chwilami umiarkowany, w czasie burzy dość silny i porywisty, w porywach do 80 km/h, południowy. W nocy zachmurzenie będzie na ogół duże.

Prognoza

Prognoza pogody na 20 i 21 lipca



sm