Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Gabriela Skonieczna 21.07.2011

Zmarła legenda Polskiego Radia Andrzej Zalewski. Wspomnienia

W Warszawie zmarł Andrzej Zalewski, dziennikarz, legenda Polskiego Radia, pomysłodawca "Ekoradia" i "wczasów pod gruszą".
Zmarła legenda Polskiego Radia Andrzej Zalewski. Wspomnieniafot. PAP/Piotr Polak
Posłuchaj
  • Andrzej Zalewski o powstaniu Ekoradia
  • Andrzej Zalewski, dlaczego niezapominajka?
  • Andrzej Zalewski, początki Dnia Niezapominajki
Czytaj także

W maju tego roku Andrzej Zalewski w czasie nagrania dla IAR mówił, że jego audycja - "Ekoradio" to coś więcej niż tylko prognoza pogody.

- Ekoradio powstało w 1999 roku, wtedy po raz pierwszy w polskim eterze pojawiło się kojarzenie pogody, zdrowia, przyrody; a więc komentarz do prognozy pogody z punktu widzenia naszego bezpieczeństwa eko-biometeorologicznego - wspominał Andrzej Zalewski.

Program od powstania, a także poświęcona mu strona internetowa cieszyły się ogromną popularnością. Andrzej Zalewski podkreślał że wciąż spotykał się z dowodami sympatii słuchaczy Polskiego Radia.

Niezapominajka to symbol

Z inicjatywy Andrzeja Zalewskiego powstało także obchodzone 15 maja, Święto Polskiej Niezapominajki. Dziennikarz podkreślał, że choć jest to kwiat "skromny", to utrwalił się w polskiej pamięci narodowej jako symbol.

- Wywożeni na wschód, na Syberię Polacy otrzymywali z Polski zasuszone niezapominajki lub też prosili o takie przesyłki. Niezapominajki kojarzyły im się z utraconą ojczyzną - podkreślał Zalewski.

/


Jednocześnie jaki wspominał to symboliczne znaczenie niezapominajki budziło kontrowersje wokół idei powstania Święta.

- Początki Niezapominajki były trudne, bo politycznie byliśmy po roku 1990 w trudnym czasie przyzwyczajania się do odzyskanej wolności. Niektórych, zwłaszcza polityków niepokoiły akcenty patriotyczne w Święcie Polskiej Niezapominajki . Mam nadzieje, że mamy to już za sobą i dzisiaj można kojarzyć niezapominajkę z pamięcią narodową, z pamięcią rodzinną, z każdą pamięcią, która jest bogactwem narodu i każdego społeczeństwa - mówił Andrzej Zalewski.

Warto wspomnieć, że jego inicjatywą było też zaproponowanie w audycji Polskiego Radia w 1955 roku organizowania "wczasów pod gruszą". Wówczas to pierwsze 600 gospodarstw na wsi podjęło ten pomysł, który współcześnie nosi nazwę agroturystyki.

gs