Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Katarzyna Karaś 27.07.2011

"Postawa Litwy nie do zaakceptowania"

Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz spotka się po południu z polskimi i litewskimi historykami w sprawie wzajemnych relacji obu państw.
Marszałek senatu wstrzymał wyjazd polskiej delegacji do RosjiMarszałek senatu wstrzymał wyjazd polskiej delegacji do Rosji Wojciech Kusiński, PR

Marszałek stwierdził w "Sygnałach Dnia" Programu Pierwszego Polskiego Radia, że stan "zamrożenia" w stosunkach polsko-litewskich jest niedobry. Dlatego spotyka się z ludźmi kultury i nauki, by wesprzeć ich działanie dla ocieplenia tych relacji. Jego zdaniem, znaczna część Litwinów chce poprawy sytuacji.

W opinii gościa "Sygnałów", od początku odzyskania państwowości Litwa próbuje przywołać przedwojenną ideologię, opierającą się na niechęci do Polaków za zajęcie Wilna. Według marszałka, teraz taka ideologia nie ma sensu. Zapewnił, że obecnie dla litewskości nie ma zagrożenia ze strony Polski.

Bogdan Borusewicz stwierdził, że nie do zaakceptowania jest postawa Litwy, by sprawy polskiej mniejszości traktować jako wewnętrzną sprawę tego państwa. Jego zdaniem, wobec naszych obywateli powinno się stosować takie same prawa jak w innych krajach Unii Europejskiej. Ponadto - zdaniem marszałka - Polska ma prawo zajmować się kwestią praw człowieka w kontekście swoich obywateli poza granicami kraju.

JOW zwiększą konkurencję między kandydatami

Marszałek Senatu uważa, że jednomandatowe okręgi w głosowaniu do tej izby wzmocnią jej podmiotowość. Taki tryb głosowania obowiązuje po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego.

Bogdan Borusewicz powiedział, że teraz to nie tylko partie będą wskazywały kandydatów na senatorów. Jego zdaniem, jednomandatowe okręgi spowodują też dużą konkurencję.

Według marszałka, nie ma zagrożenia kupowania głosów w wyborach do Senatu. Jego zdaniem, byłoby to możliwe przy bardzo niskiej frekwencji, a nie przy takiej jaka zwykle jest w polskich wyborach.

Marszałek Borusewicz wyraził też opinię, że jednomandatowe okręgi pozwolą senatorom na lepszy kontakt z wyborcą. Okręgów będzie 100 i będą mniejsze niż dotychczas. Zdaniem marszałka, wadą takiego rozwiązania jest to, że kandydaci w okręgach nie będą musieli uzyskiwać poparcia wyższego niż 50 procent.

Trybunał Konstytucyjny, stwierdził, że zapis o jednomandatowych okręgach jest zgodny z ustawą zasadniczą. Trybunał zakwestionował natomiast między innymi dwudniowe głosowanie.

IAR,kk