Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Tomasz Owsiński 11.08.2011

Hiszpania wprowadzi zakaz pracy dla Rumunów

To pierwszy taki zakaz w historii UE. KE uzasadnia zgodę kryzysem, który bardzo mocno dotknął Hiszpanię oraz ponad 20-procentowym bezrobociem w tym kraju.
Hiszpania wprowadzi zakaz pracy dla Rumunówsxc.hu

Ograniczenia w dostępie do pracy dla Rumunów mają trwać do 31 grudnia 2012 roku i nie dotyczą tych obywateli Rumunii, którzy już teraz są zatrudnieni w Hiszpanii.

- Podjęliśmy taką decyzję po raz pierwszy w historii. Zwróciła się o to Hiszpania. KE oceniła, że tak, są silne perturbacje na rynku pracy, i wydała zgodę - poinformowała na codziennym briefingu prasowym rzeczniczka KE Chantal Hughes.

PKB Hiszpanii zanotował bezprecedensowy spadek - 3,9 proc. między 2008 a 2010 rokiem - a stopa bezrobocia w Hiszpanii jest najwyższa w UE i wynosi 21 procent; średnia w UE to 9,4 proc.

30 proc. bezrobocie wśród Rumunów

Dlaczego środki restrykcyjne odnoszą się tylko do obywateli Rumunii? KE tłumaczy, że wśród ciągle rosnącej liczby obywateli rumuńskich w Hiszpanii bezrobocie jest jeszcze wyższe niż średnia hiszpańska - wynosi około 30 proc. Po drugie, decyzja o ograniczeniu dostępu do pracy mogła dotyczyć tylko Rumunii i Bułgarii, które jako ostatnie weszły do UE w 2007 roku. Zgodnie z aneksami do traktatów akcesyjnych tych dwóch nowych krajów, do 2013 roku stare kraje UE mogą stosować wobec ich obywateli okresy przejściowe w otwarciu rynku pracy. Hiszpania co prawda nie skorzystała z tej możliwości i otworzyła rynek pracy dla wszystkich, ale odpowiednie klauzule traktatowe pozwalają przywrócić restrykcje.

Jak podała KE, Bułgarów mieszka w Hiszpanii nawet osiem razy mniej, więc nie ma potrzeby stosowania wobec nich restrykcji.

Ponad 190 tys. obywateli Rumunii przebywających w Hiszpanii było bezrobotnych w pierwszym kwartale tego roku. KE przekonuje, że "mimo spadku liczby obywateli rumuńskich przybywających do pracy w Hiszpanii w ostatnich latach, prawdopodobnie spowodowanego recesją gospodarczą, ich napływ utrzymuje się na wysokim poziomie".

Rumunia się odwoła?

Liczba obywateli rumuńskich w Hiszpanii wzrosła z 388 tys. 1 stycznia 2006 roku do 823 tys. 1 stycznia 2010 roku. KE nie precyzuje, jak duży odsetek stanowią wśród tych obywateli rumuńscy Romowie. Decyzja KE, podjęta przez przebywających na wakacjach komisarzy unijnych w tzw. procedurze pisemnej, ma wejść w życie automatycznie. Ale każdy kraj, w tym także Rumunia, może w ciągu dwóch tygodni zwrócić się do Rady UE z wnioskiem o zmianę lub anulowanie decyzji KE. "Wówczas ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie w głosowaniu kwalifikowaną większością głosów Rada (czyli rządy)" - powiedziała Hughes.

Zobacz galerię dzień na zdjęciach >>>

to