Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Agnieszka Kamińska 05.09.2011

Protokół Millera: kompletne stenogramy

Protokół to około 1000 stron, osiem załączników. Wśród nich jest wizualizacja ostatniej fazy lotu Tu 154M i stenogramy rozmów z kokpitu.
Protokół Millera: kompletne stenogramyfot. PAP/Reprodukcja
Posłuchaj
  • Relacja Radomira Czarneckiego (IAR)
Czytaj także

Zobacz stenogramy z kokpitu tupolewa i wieży w Smoleńsku>>>

21.06

Mimo nieadekwatnej struktury, nieaktualnych przepisów i niedostatecznego wsparcia przełożonych obsługa naziemna w 36. specpułku działała "w miarę możliwości" i nie przyczyniła się do katastrofy - stwierdziła komisja badająca tragedię z 10 kwietnia 2010 r.

20.01

Rosyjskie agencje informują, że załoga polskiego Tu-154M, który rozbił się w Smoleńsku, była zaskoczona złymi warunkami pogodowymi panującymi na lotnisku "Siewiernyj". Dziennikarze rosyjskich mediów publikują nowe fragmenty odcyfrowanych zapisów rozmów pilotów Tupolewa.

Czytaj więcej>>>

19.15

Utwierdziłem się w przekonaniu, że załoga chciała lądować i była pod presją - powiedział po lekturze protokołu komisji badającej katastrofę smoleńską oraz stenogramów rozmów emerytowany pilot PLL LOT, m.in. b. kapitan Tu-154M Lech Kasprowicz. Zdaniem komisji piloci nie chcieli lądować.

18.33

Przyjęty przez załogę Tu-154M poziom ryzyka był nieakceptowalny, biorąc pod uwagę rangę i charakter wykonywanego lotu - wynika z protokołu z prac komisji Millera.

17.23

Załoga Tu-154M została błędnie poinformowana o warunkach pogodowych na lotnisku w Smoleńsku 10 kwietnia ub.r.; warunki te nie pozwalały na lądowanie i przyczyniły się do katastrofy - wynika z ujawnionego załącznika nr 6 do protokołu komisji Jerzego Millera.

15.52

Sposób kierowania podejściem i sprowadzeniem do lądowania polskiego Tu-154M przez grupę kierowania lotami mógł mieć wpływ na katastrofę 10 kwietnia 2010 r. - wynika z upublicznionego protokołu z prac komisji wyjaśniającej okoliczności katastrofy smoleńskiej.

Czytaj więcej>>>

15.30

Protokół,
Protokół, na podstawie którego powstał raport komisji Jerzego Millera, badającej okoliczności katastrofy smoleńskiej, fot. PAP/Grzegorz Jakubowski

15:15

Pułkownik Edmund Klich ocenia, że protokół upubliczniony przez komisję Millera nie wnosi nowych kluczowych informacji w sprawie katastrofy smoleńskiej.

Czytaj więcej>>>

15:00

Protokół i załączniki do raportu komisji Millera zawierają te same wnioski, co sam raport, mają tylko inną formę - powiedział szef MON Tomasz Siemoniak.

Czytaj więcej>>>

14:44

Poseł Antoni Macierewicz (PiS) oświadczył, że w opublikowanym w poniedziałek protokole z prac komisji Jerzego Millera "nie ma podstawowych materiałów źródłowych", które są niezbędne do dokonania "solidnej, uczciwej analizy" wydarzeń z 10 kwietnia 2010 r.

Czytaj więcej>>>

fot.
fot. PAP/Paweł Supernak

14:23

Stenogramy z rozmów w kokpicie Tu-154 M i na wieży w Smoleńsku zawarte w upublicznionym protokole są efektem pracy polskich ekspertów. Przy ich odczycie nie korzystano z rosyjskich stenogramów - powiedział wiceszef polskiej komisji badającej katastrofę smoleńską płk Mirosław Grochowski.

Czytaj więcej>>>

14:04

Członek polskiej komisji badającej katastrofę smoleńską Maciej Lasek: W raporcie końcowym są wycinki stenogramów istotnych z punktu widzenia postawionych hipotez. Materiał opublikowany w poniedziałek to kompletne stenogramy, a w raporcie znajduje się ich podzbiór - powiedział Lasek. - Nie znaleźliśmy żadnych nowych słów od 29 lipca - dodał.

13:55

Stwierdzono, że pierwsze zespoły pogotowia ratunkowego przybyły na miejsce wypadku 29 minut po zderzeniu samolotu z ziemią. Zdaniem ekspertów to zbyt długo, biorąc pod uwagę, że lotnisko położone jest w dużym mieście. Zwracają uwagę, że gdyby ktoś z pasażerów przeżył z bardzo ciężkimi obrażeniami, miałaby niewielką szansę na otrzymanie pomocy medycznej w odpowiednio krótkim czasie.

"W żadnym razie nie można mówić o dobrze przeprowadzonej akcji ratowniczej" - czytamy w załączniku do protokołu.

13:53

Zabezpieczenie medyczne lotniska w Smoleńsku nie gwarantowało udzielenia pomocy 96 osobom na pokładzie samolotu; sposób działania straży pożarnej nie zapewnił sprawnego prowadzenia akcji ratowniczo-gaśniczej na lotnisku - wynika z protokołu z prac komisji Millera.W informacji na temat grupy zabezpieczającej lądowania i starty samolotów z delegacją RP nie ma danych o zespole ratownictwa medycznego lotniska w Smoleńsku, jest tylko mowa o lekarzu dyżurnym (felczerze).

13:09

Protokół jest spójny z raportem, jeśli chodzi o przyczyny i czynniki mające wpływ na tragedię. Dokument powtarza, że przyczyną katastrofy było zejście poniżej minimalnej wysokości zniżania, przy nadmiernej prędkości opadania, w warunkach atmosferycznych uniemożliwiających wzrokowy kontakt z ziemią i spóźnione rozpoczęcie procedury odejścia na drugi krąg.

Stwierdzono też, że załoga nie korzystała przy próbnym lądowaniu z wysokościomierza barometrycznego ale z radiowysokosciomierza, nie zareagowała na sygnał pull up i próbowała odejśc na drugi krąg na automatycznym pilocie.

Okoliczności, które przyczyniły się do katastrofy to według protokołu niewłaściwa współpraca załogi, niedostateczne przygotowanie do lotu, niewłaściwy dobór składu załogi a także brak praktyczego przygotowania kontrolerów i sporadyczne zabezpieczanie przez nich lotów.

/

fot. PAP

12:32

Załącznik nr 8 to stenogramy rozmów z kabiny pilotów oraz ich radiowej korespondencji z wieżą lotniska Smoleńsk Siewiernyj. Opracowane przez Centralne Laboratorium Kryminalistyczne policji stenogramy zawierają także nowe, nie odcyfrowane wcześniej wypowiedzi.

Na 130 stronach mamy zapis pokładowego rejestratora MARS-BM z polskiego samolotu Tu-154M nr 101, a na 77 stronach - odpis korespondencji nagrany na magnetofon sygnowany jako "P-500" ze smoleńskiej wieży lotniska. Łącznie dokument ze stenogramami liczy 207 stron. Ujawnienie pełnych stenogramów rozmów załogi to w opinii ekspertów z tej dziedziny, wydarzenie bez precedensu w historii badania katastrof w transporcie.

12:30

W załącznikach jest wizualizacja ostatniej fazy lotu tupolewa.


/
fot. PAP/Reprodukcja z wizualizacji

12:15

Opracowano osiem załączników, ale siódmy, z informacjami o obrażeniach ofiar katastrofy - nie został opublikowany z uwagi na wrażliwy charakter tego dokumentu.

11: 49

Na stroniach internetowych MSWiA i Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego opublikowano protokół, na podstawie którego sporządzono raport komisji Jerzego Millera w sprawie katastrofy smoleńskiej.

Z dokumentem można się zapoznać na stronach resortu www.mswia.gov.pl oraz komisji - www.komisja.smolensk.gov.pl.

11:40

Marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna z PO tuż przed opublikowaniem protokołu mówił dziennikarzom w Sejmie, że jego zdaniem dokument nie wniesie do sprawy niczego nowego. Na większość pytań odpowiedział bowiem raport komisji Jerzego Millera. - Ten raport, tak jak chcieliśmy, zamyka sprawę smoleńską w wymiarze prawnym i organizacyjnym, gdy chodzi o organizację lotu. Reszta jest rolą prokuratury. Uważam, że ona musi poradzić sobie z presją, ale ma wystarczająco dużo czasu, aby przedstawić ustalenia. Muszą one być przedstawione w transparentny, zrozumiały przez opinię publiczną sposó - powiedział marszałek Schetyna.

Czytaj więcej >>>

/

fot. PAP

11:00

Komisja Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego opracowała najpierw raport według reguł załącznika 13 konwencji chicagowskiej - to tzw. raport Millera.

Równocześnie powstał także drugi protokół z badania wypadku wraz z załącznikami, który jest przewidziany w badaniach dotyczących wypadków lotniczych lotnictwa państwowego. Protokół sporządzany według wymogów wojskowych różni się od raportu "cywilnego" m.in. układem rozdziałów i objętością.

agkm, aj

Zobacz galerię: dzień na zdjęciach