Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Agnieszka Kamińska 11.09.2011

Jak zmienił się świat po 11 września?

W rocznicę ataku na World Trade Center świat pyta o bezpieczeństwo, granice wolności i o koszty wojny z terroryzmem.
Jak zmienił się świat po 11 września? (fot. PAP/EPA/JUSTIN LANE)
Galeria Posłuchaj
  • Wojciech Cegielski z Nowego Jorku (IAR): 10. rocznica zamachów
  • Wojciech Cegielski z Nowego Jorku (IAR): 10. rocznica zamachów w USA
Czytaj także

Zobacz serwis specjalny o zamachach na WTC i Pentagon>>>

11 września 2001 roku dwa porwane przez terrorystów z Al-Kaidy samoloty wbiły się w wieże World Trade Center. Trzeci spadł na Pentagon, czwarty rozbił się w Pensylwanii.

W największym ataku terrorystycznym świata 11 września 2001 roku zginęło blisko 3000 osób. Amerykańskie służby są w stanie gotowości. Powodem są m.in. ostatnie informacje o możliwości kolejnych ataków w Nowym Jorku i w Waszyngtonie.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

20.43
We wszystkich stanach, miastach i społecznościach lokalnych, w kościołach, synagogach i świątyniach innych wyznań w Stanach Zjednoczonych odprawiono nabożeństwa w intencji ofiar zamachów z 11 września 2001. W nocy z soboty na niedzielę odbyły się czuwania modlitewne przy zapalonych świecach. Wszędzie wywieszono flagi narodowe.

20.23
September Symphony Wojciecha Kilara i Adagio for Strings Samuela Barbera odegrano w niedzielę podczas koncertu rocznicowego poświęconego pamięci ofiar zamachów terrorystycznych z 11 września 2001 r. w USA. Koncert odbył się w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

/



19.54

Świat potrzebuje upamiętnienia ofiar ataków z 11 września tak długo, dopóki nie zdamy sobie sprawy, że wolność i demokracja wymagają stałej czujności - powiedział premier Holandii. Mark Rutte uczestniczył w Hadze w upamiętnieniu wydarzeń sprzed 10 lat, które zorganizowała amerykańska ambasada w Holandii.

19.45
Uroczystości 10. rocznicy ataku Al-Kaidy na USA 11 września 2001 roku odbyły się również pod miejscowością Shanksville w Pensylwanii, gdzie w pustym polu rozbił się samolot United 93 opanowany przez terrorystów





19.18
Uroczystości, składanie kwiatów, zapalanie zniczy, modlitwy - tak w Polsce obchodzono 10. rocznicę zamachów terrorystycznych z 11 września 2001 r., w których zginęło prawie 3000 osób, w tym ok. 2700 to ofiary ataku na wieżowce World Trade Center w Nowym Jorku.
Czytaj więcej >>>

19.05

Na nowojorskim Ground Zero kończą się uroczystości upamiętniające ofiary zamachów terrorystycznych sprzed 10 lat.
Czytaj więcej >>>

/



18.44
Benedykt XVI w przesłaniu do uczestników spotkania międzyreligijnego w Monachium napisał, że "straszliwe akty przemocy i terroryzmu wielokrotnie zdusiły nadzieję na pokojowe współżycie rodziny ludzkiej na progu trzeciego tysiąclecia".

18.23
W kwaterze głównej NATO w Brukseli upamiętniono ofiary ataków na Nowy Jork i Waszyngton. 10 lat w zamachach terrorystycznych zginęło prawie 3000 osób.
Czytaj więcej >>>

/



17.56
Wiceprezydent Joe Biden wyraził przekonanie, że 10 lat po atakach z 11 września Ameryka jest silniejsza. - Pokazaliśmy, ze ataku na nasz kraj nie pozostawiamy bez odpowiedzi - podkreślił wiceprezydent USA.
Czytaj więcej >>>

17.40
Celem terroryzmu jest wywołanie strachu i doprowadzenie do podziałów i wrogości wśród obywateli - stwierdzili w wydanym komunikacie w rocznicę zamachów z 11 września przywódcy Rady Europy.

/



17.27
Szwedzki minister spraw zagranicznych Carl Bildt uważa, że przez 10 lat od zamachów z 11 września 2001 roku na świecie udaremniono wiele ataków i uniknięto ofiar śmiertelnych, ale stało się to kosztem praw człowieka.

17.15
Rodziny ofiar zamachów z 11 września odczytują w nowojorskiej Strefie Zero nazwiska swoich krewnych. W Nowym Jorku trwają uroczystości z okazji 10. rocznicy najtragiczniejszych zamachów terrorystycznych w historii Stanów Zjednoczonych.
Czytaj więcej >>>

/



16.50
- Po zamachach byliście z nami - powiedział ambasador USA w Polsce Lee Feinstein na uroczystości, podczas której przedstawiciele najwyższych polskich władz oddali hołd ofiarom zamachów terrorystycznych w USA z 11 września 2001 roku.
Czytaj więcej >>>

16.47
Nie spoczniemy dopóki al-Kaida nie zostanie całkowicie zniszczona - powiedział wiceprezydent USA Joe Biden podczas obchodów 10. rocznicy ataków terrorystycznych z 11 września. Biden uczestniczy w ceremonii, która odbywa się obok siedziby amerykańskiego resortu obrony.
Czytaj więcej >>>

/



16.30
Po raz pierwszy od 10 lat, jakie upłynęły od zamachow z 11 września 2001 roku brytyjskie media poświęcają nieco miejsca tak zwanym skoczkom. Chodzi o osoby, które spadły, lub rzuciły się z płonących wieżowców w Nowym Jorku.
Czytaj więcej >>>

16.17
W Rosji pamiętano o ofiarach zamachu terrorystycznego z 11 września 2001 roku. W prawosławnym klasztorze w Moskwie odprawiono w ich intencji nabożeństwo żałobne. Rosjanie złożyli również kwiaty i zapalili świeczki obok amerykańskiej ambasady, a wszystkie stacje radiowe i telewizyjne przypominają o tragicznych wydarzeniach sprzed 10 lat.

/



16.20
Przed 10 laty o godz. 9.37 rano (czasu USA) w budynek Ministerstwa Obrony uderzył trzeci z samolotów porwanych przez terrorystów, linii American Airlines lot 77.

16.10
Obchody rocznicy zamachów z 11 września odbywają się też w Waszyngtonie, gdzie doszło do ataku na Pentagon. Uroczystość odbywa się w niewielkim parku pamięci, gdzie stoją ławki-pomniki na cześć 125 osób, które zginęły w budynku resortu obrony i 64 na pokładzie samolotu American Airlines lot 77.
Czytaj więcej >>>

15.45
- Cieszę się, że Ameryka pamięta spontaniczną reakcję Polaków na tę tragedię. Czuliśmy i czujemy ból Ameryki - powiedział minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podczas uroczystości w stołecznym Parku Skaryszewskim w 10. rocznicę zamachów terrorystycznych w USA.
Czytaj więcej >>>

/


15.40
W uroczystości rocznicowej na Ground Zero uczestniczyli prezydent Barack Obama i były prezydent George W. Bush z małżonkami. Nie wygłaszali przemówień - Obama odczytał psalm, a Bush fragmenty listu Abrahama Lincolna do matki, która w wojnie domowej straciła pięciu synów.

15.38
Dziesięć dębów przypomina w Madrycie o ofiarach zamachów terrorystycznych w USA z 11 września 2001. To miejsce pamięci w jednym z parków uroczyście otworzył w niedzielę następca hiszpańskiego tronu książę Felipe z małżonką księżną Letizią.
- Te drzewa potwierdzają wartość życia - powiedział ambasador USA w Hiszpanii Alan Solomont.

/


15.20
Trwa odczytywanie nazwisk 2977 ofiar zamachu terrorystycznego na World Trade Center z 11 września 2001. Odczytane zostały także nazwiska sześciu ofiar pierwszego zamachu na WTC z lutego 1993 roku.

14.50

- Każda z ofiar miała swoją historię, każdy miał swoją twarz - mówi Michael Bloomberg, burmistrz Nowego Jorku. Po tym wstępie nastąpiło odczytanie nazwisk ofiar zamachu na World Trade Center.
Czytaj więcej >>>


/


14.46
Prezydent Barack Obama czyta psalm. - Pan zastępów jest z nami - mówi.

14.45
Minuta ciszy w Nowym Jorku. 11 września 2001 roku o 8.45 czasu lokalnego pierwszy samolot uderzył w WTC.
Czytaj więcej >>>

14.40
Rozpoczęcie uroczystości w 10. rocznicę zamachów 11 września 2001 roku. Odśpiewano hymn narodowy Stanów Zjednoczonych.
Czytaj więcej >>>

/


13:49

Rafał Miernik, szef zgrupowania Alfa: w Iraku nie było aż tylu zagrożeń, związanych z improwizowanymi ładunkami wybuchowymi, które tutaj w Afganistanie są normą. Inne różnice: w Afganistanie jest niższa kultura techniczna.

Polacy na dwóch wojnach po World Trade Center: czytaj więcej >>>

13:20

Organizacje broniące praw muzułmanów zapowiadają marsz przeciwko ksenofobii w pobliżu Ground Zero. Tłumaczą, że od czasu zamachów wśród Amerykanów wciąż rośnie islamofobia.

Czytaj więcej >>>

13:00

Msza
Msza w Ankonie, fot. PAP/EPA/CHRISTIANO CHIODI

Benedykt XVI modlił się za ofiary zamachów 11 września. Apelował, by zawsze odrzucać przemoc i "pokusę nienawiści", a kierować się solidarnością, sprawiedliwością i pokojem.

Czytaj więcej >>>

12:30

Korespondentka Polskiego Radia Małgorzata Kałuża o atmosferze 11 września w Nowym Jorku: To miasto było, jest i będzie miastem wyścigu szczurów. Ale to był moment, kiedy ludzie zaczęli potrzebować bliskości drugiego człowieka i zauważać się.

Dodaje, że Nowy Jork nie zmienił się po zamachach, wyjąwszy podejście do bezpieczeństwa.

12:00

Zniszczony
Zniszczony Pentagon

Jakie są materialne koszty zamachów z 11 września? Amerykańską odpowiedź na atak wycenia się na kwotę od 2 do 3,3 biliona dolarów: najdroższe są wojny w Afganistanie i w Iraku. Al-Kaida osłabiła Amerykę finansowo.

Przeczytaj o szczegółach >>>

11:30


Prezydent Barack Obama odwiedzi dziś wszystkie trzy miejsca zamachów terrorystycznych z 11 września.

11:00

Policja
Fot. PAP/EPA/ADAM IHSE: policja otoczyła kordonem teren wokół mostu w Goeteborgu

CNN podaje jako pilną depeszę: w Szwecji zatrzymano cztery osoby podejrzane o przygotowywanie ataków terrorystycznych. Nieco później poinformowano, że ewakuowano uczestników przyjęcia inauguracyjnego biennale sztuki w Goeteborgu.

Nie wiadomo, czy to zdarzenie ma związek z rocznicą 11 września ani też, jaki atak planowali zatrzymani.

Czytaj więcej >>>

10:50

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek: w ciągu 10 lat, jakie upłynęły od zamachów z 11 września, świat zmienił się na lepsze; nie należy poświęcać wolności na ołtarzu bezpieczeństwa.

10:20

/

fot. PAP/EPA/JUSTIN LANE

Unia Europejska po 11 września zwiększyła środki bezpieczeństwa - urzędnicy twierdzą, że jesteśmy przygotowani lepiej na ewentualne zagrożenia. Z drugiej strony mamy drobiazgowe kontrole na lotniskach, ograniczenia jeśli chodzi o bagaż wnoszony na pokład samolotu, uproszczoną procedurę ekstradycji (ENA). Bezpieczeństwo - kosztem swobód obywatelskich?

Czytaj więcej >>>

09:20

Christie Coombs, wdowa po jednym z pasażerów 11 września, założyła fundację, która pomaga rodzinom żołnierzy zabitych w Afganistanie. - Musieliśmy przyjąć śmierć Jeffa, nie było innej możliwości. (...) Mogliśmy oczywiście z dziećmi zostać w domu, do końca życia będąc już w czarnej dziurze smutki i w złości - mówi.

Czytaj więcej >>>

08: 00

Prezydent Włoch Giorgio Napolitano: po 11 września 2001 roku Zachód zdołał uniknąć starcia cywilizacji, czyli tego, do czego dążyła Al-Kaida.


07:00

Kanclerz Angela Merkel mówiła w niemieckiej telewizji, że walka z terroryzmem to długotrwałe i trudne zadanie. Do sukcesów należy zaliczyć osłabienie talibów podczas operacji w Afganistanie.

Jerzy Buzek, wtedy premier Polski, wspomina, że wiadomość o zamachach zastała go w klinice, którą natychmiast opuścił i zwołał posiedzenie sztabu antykryzysowego. Mówi, że sojusznicy z NATO wymieniali się informacjami o zabezpieczeniach, ale także danymi wywiadowczymi.

06:00

/

fot. PAP/EPA/BRIAN SNYDER

Główne uroczystości rocznicowe odbędą się na Manhattanie w Nowym Jorku, gdzie 10 lat temu dwa samoloty porwane przez terrorystów uderzyły w wieżowce World Trade Center.

Czytaj więcej o planach obchodów 11/09 >>>

02:57

Na lotnisku Dullesa pod Waszyngtonem znaleziono w sobotę "podejrzany obiekt". Ewakuowano pasażerów. Służby zaalarmowało zachowanie psa. Po prześwietleniu paczki okazało się, że nie ma w niej nic groźnego. Alarm odwołano.

00:44

Dym
Dym w budynku na Manhattanie przy Madison Avenue, fot. PAP/EPA/ALANNA ROAZZI

Dzień przed dziesiątą rocznicą ataków terrorystycznych na Nowy Jork i Waszyngton, gigantyczny słup dymu nad jednym z wieżowców na Manhattanie przestraszył mieszkańców Nowego Jorku. Dym zaczął się wydobywać w sobotę z budynku przy Madison Avenue. 

Czytaj więcej >>>

00:30

Około 7 tys. ludzi oddało w sobotę cześć ofiarom słynnego Lotu 93, który 11 września 2001 r. rozbił się pod Shanksville w stanie Pensylwania. Pasażerowie samolotu podjęli bohaterską walkę z terrorystami.

Poeta Robert Pinsky odczytał wiersz Czesława Miłosza "Zaklęcie", a następnie nazwiska ofiar.

Czytaj więcej >>>

IAR, PAP, CNN, BBC World Service, agkm, sm

Zobacz galerię - Dzień na zdjęciach>>>