Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Agnieszka Kamińska 25.09.2011

Studio Polskiego Radia otrzymało imię Szpilmana

Tablicę odsłoniła Halina Szpilmanowa, żona kompozytora Władysława Szpilmana.
Władysław SzpilmanWładysław Szpilman Wikipeida/Public Domain/ www.znak.com.pl/graph/szpilman4.jpg
Posłuchaj
  • Andrzej Siezieniewski, prezes Polskiego Radia
  • Hanna Szpilmanowa
Czytaj także

Władysław Szpilman był związany z Polskim Radiem od 1935 roku. Przed wojną występował jako pianista. Ostatni koncert na żywo dał 23 września 1939 roku.

Prezes Polskiego Radia, Andrzej Siezieniewski przypomniał, że kiedy w czasie okupacji Szpilman ukrywał się po aryjskiej stronie Warszawy, pomagali mu jego koledzy radiowcy. Dodał, że nie tylko Polskie Radio, ale całe społeczeństwo ma dług wdzięczności wobec Szpilmana, którego piosenki towarzyszyły i podnosiły na duchu wiele pokoleń Polaków.

Po wojnie Szpilman był dyrektorem muzycznym radia. Skomponował ponad 500 piosenek, które Paweł Sztompke, dziennikarz muzyczny Polskiego Radia określił jako standardy polskiej muzyki rozrywkowej. Są wśród nich "Deszcz", "W małym kinie" czy "Pójdę na Stare Miasto". Szpilman stworzył też Kwintet Warszawski, z którym grał muzykę poważną. Ją cenił bardziej niż swoje piosenki. Zmarł w 2000 roku w Warszawie.

Projekt artystyczno-kulturalny "Władysław Szpilman - pianista Warszawy", poświęcony postaci i twórczości Władysława Szpilmana zrealizowany został na zlecenie Miasta Stołecznego Warszawy w 100-lecie urodzin kompozytora. Uroczystość i koncert zorganizowany z okazji otwarcia studia imienia Władysława Szpilmana transmitował Program Pierwszy Polskiego Radia.

IAR

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>