Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Katarzyna Karaś 10.10.2011

Specjalny serwis PR poświęcony Szpotańskiemu

Przed zbliżającą się 10. rocznicą śmierci poety i satyryka Janusza Szpotańskiego Polskie Radio uruchamia specjalny serwis internetowy szpot.polskieradio.pl.
Specjalny serwis PR poświęcony Szpotańskiemu

Janusz Szpotański, dla przyjaciół Szpot, zmarł 13 października 2001 roku. Był poetą, satyrykiem, autorem prześmiewczych poematów i pamfletów. Bezlitośnie wyszydzał rządzące krajem partyjne koterie, ironicznie komentował poczynania przyjaciół z opozycji.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

Jego opera "Cisi i Gęgacze, czyli bal u Prezydenta" - błyskotliwa szopka polityczna przeciw rządom Gomułki - zaprowadziła autora za kraty z 3-letnim wyrokiem "za rozpowszechnianie informacji szkodliwych dla interesów państwa".

Mężem zaufania Szpotańskiego był Stefan Kisielewski. W lutym 1968 mówił na zebraniu oddziału warszawskiego Związku Literatów: Opowiadanie kawałów politycznych jest w Polsce tak modne, że przypuszczam, że skoro Szpotański otrzymał 3 lata, to tak jak tu nas 400 osób, to jest 1200 lat więzienia.

Libera udostępnia prywatne archiwum


Na przygotowany przez portal Polskiego Radia specjalny serwis internetowy szpot.polskieradio.pl, składają się niezwykłe dźwięki z archiwów Polskiego Radia, Wolnej Europy, BBC: Szpotański recytuje własne utwory, Gomułka szaleje na marcowych wiecach nienawiści aktywu partyjnego, przyjaciele wspominają niezwykłego człowieka.

W serwisie znajdą się także filmy z wypowiedziami Antoniego Libery, prof. Zygmunta Saloniego, Rafała Marszałka, Jana Lityńskiego, Marka Nowakowskiego, Jerzego Kisielewskiego, Piotra Wierzbickiego, Bogusława Sonika, a także wyjątkowe nagrania wideo z wieczorów autorskich Autora w prywatnych mieszkaniach ćwierć wieku temu.

Antoni Libera, spadkobierca twórczości Janusza Szpotańskiego, po raz pierwszy udostępnił prywatne archiwum. Znajdują się w nim fotografie, manuskrypty, dokumenty, wycinki prasowe, odręczne notatki z procesu oraz słynne partie szachowe: Szpotański był arcymistrzem, po pewnej jego partii w 1957 roku zmieniono światowe zasady rozgrywek w blitza, czyli szachy błyskawiczne.

SERWIS RUSZA WE WTOREK 11 PAŹDZIERNIKA

IAR,kk