Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Szymon Gebert 25.10.2011

Prowokacja dziennikarska: służby ujawniły dane

Korespondencja policji i resortu finansów, umowa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, czy życiorys agenta CBA - do tego wszystkiego można łatwo zdobyć dostęp.
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjnesxc.hu

Udowodnili to dziennikarze "Gazety Wyborczej", którzy wykupili domeny mofnetgov.pl, cbagov.pl, abwgov.pl, awgovpl, policjawaw.pl, strazmiejskawaw.pl - każda z nich od oryginalnej witryny państwowych instytucji różni się tylko brakiem kropki.

W ciągu dwóch tygodni, pisze dziennik, przyszło ponad 40 e-maili od pracowników tych instytucji i firm z nimi związanych. Dwa - związane z ABW, trzy z CBA, jeden z policji, sześć ze straży miejskiej i około 20 z ministerstwa finansów.

Łącznie w nieco ponad miesiąc dostaliśmy 40 e-maili. Dwa związane ABW, trzy - z CBA. Z policji - jeden, sześć - ze straży miejskiej i ok. 20 z resortu finansów.

- Adresy internetowe pozbawione kropki nie są oficjalnymi, prawnie chronionymi domenami polskich instytucji państwowych. Trudno byłoby zastrzec wszelkie ich kombinacje, z użyciem wszystkich możliwych znaków interpunkcyjnych - tłumaczy gazecie rzecznik prasowy ABW ppłk Katarzyna Koniecpolska-Wróblewska.

Jak powiedziała, Agencja uważa problem za "niezmiernie istotny", ale jednocześnie pani rzecznik bagatelizuje treść e-maili, które otrzymali dziennikarze. -Informacje zawarte w poczcie e-mailowej instytucji rządowych nie zawierają żadnych informacji niejawnych, "gdyż jest to zabronione przepisami polskiego prawa" - powiedziała.

sg