Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Anna Wittenberg 04.11.2011

Palikot powalczy o krzyż, gdy zostanie posłem

Po zaprzysiężeniu parlamentarzystów, czyli 8 listopada, Ruch Palikota ponownie złoży wniosek o usunięcie krzyża z sali sejmowej. Pierwszy pozostał bez odpowiedzi.

- Nie otrzymaliśmy odpowiedzi na pismo, dlatego po zaprzysiężeniu zamierzamy złożyć kolejne pismo do nowego marszałka Sejmu - powiedział rzecznik klubu parlamentarnego RP, Andrzej Rozenek.

We wniosku Ruchu Palikota napisano m.in., że krzyż w sali obrad Sejmu został umieszczony "sprzecznie z prawem". Członkowie Ruchu Palikota uważają, że obecność symbolu religijnego w tym miejscu jest m.in. niezgodna z konstytucją, Konwencją o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności oraz zapisami konkordatu między Stolicą Apostolską a Rzeczpospolitą Polską.

Zapowiadają, że wniosek o usunięcie krzyża zostanie złożony po pierwszym posiedzeniu Sejmu, które nastąpi 8 listopada. Wtedy posłowie zostaną zaprzysiężeni i marszałek nie będzie mógł zignorować wniosku (miał prawo to zrobić z petycją, którą złożyło formalnie stowarzyszenie Ruch Poparcia Palikota).

Krzyż na sali plenarnej został zawieszony nocą przez posłów AWS przed pierwszym posiedzeniem Sejmu III kadencji. W ostatnim tygodniu października posłowie-elekci Ruchu Palikota złożyli u marszałka Sejmu petycję o jego usunięcie.

Andrzej Rozenek, który przedstawił petycję dziennikarzom, mówił, że nie jest ona wyrazem walki z Kościołem. Według posła-elekta krzyż w Sejmie jest symbolem nierównego traktowania obywateli przez polskie państwo.

wit