Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Katarzyna Karaś 11.11.2011

Starcia w Święto Niepodległości

Liczący kilkanaście tysięcy osób Marsz Niepodległości przeszedł ulicami stolicy. Część jego uczestników kilkakrotnie starła się z policją.
Starcia w Święto Niepodległościfot. PAP/Leszek Szymański
Posłuchaj
  • Doktor Kazimierz Miroszewski opowiada o codziennym życiu w listopadzie 1918 roku
Czytaj także

Zobacz zdjęcia z zamieszek w Warszawie>>>

Starcia w stolicy na filmach>>>

21.24

W zamieszkach podczas warszawskiego Marszu Niepodległości rannych zostało 40 policjantów - poinformował rzecznik Komendy Stołecznej Policji, Maciej Karczyński.

21.01

Kolorowa Niepodległa odcina sie od anarchistów. czytaj więcej>>>

20.31

Prezydent chce, żeby organizatorzy manifestacji w większym stopniu odpowiadali za wyrządzone szkody. Bronisław Komorowski nawiązał do dzisiejszych zamieszek podczas Marszu Niepodległości w Warszawie.

Czytaj więcej>>>

20.09

19.51

W wyniku zamieszek podczas Marszu Niepodległości, który przeszedł ulicami Warszawy rannych zostało ponad 30 osób, w tym 9 funkcjonariuszy. W szpitalach znalazło się 21 osób, dwóch z nich to policjanci.

19.24

Ekspert do spraw bezpieczeństwa Piotr Niemczyk uważa, że wydarzenia towarzyszące Marszowi Niepodległości wykazały konieczność zmiany prawa. Jego zdaniem, wiele przepisów należy też doprecyzować, tak by nie dochodziło do takich zamieszek jak dziś w Warszawie.

19.08

Warszawski Ratusz przystępuje do szacowania strat spowodowanych zamieszkami podczas Marszu Niepodległości. Zastępca rzecznika urzędu miasta Agnieszka Kłąb powiedziała IAR, że sprawdzany jest głównie Plac na Rozdrożu i Plac Konstytucji.

19.04

18.54

Prezes Młodzieży Wszechpolskiej Robert Winnicki przyznał w rozmowie z IAR, że organizatorzy źle oszacowali liczbę uczestników marszu.

18.41

Bronisław Komorowski jeszcze dzisiaj spotka się ze swoimi współpracownikami, aby rozważyć, czy obecne prawo regulujące kwestię organizowania zgromadzeń jest wystarczające.

Czytaj więcej>>>

18.22

21 osób rannych w zamieszkach w Warszawie zostało przewiezionych do szpitali - poinformował rzecznik pogotowia Marek Niemirski.

Czytaj więcej>>>

18.17

fot.
fot. PAP/Leszek Szymański

18.14

Warszawscy sędziowie na specjalnych dyżurach będą rozpatrywać sprawy osób zatrzymanych podczas ostatnich zamieszek.

Czytaj więcej>>>

17.58

Większość zgromadzonych na Placu na Rozdrożu zaczęła się rozchodzić, na placu zostało ok. 1,5 tys. ludzi, w tym grupa zamaskowanych osób, która zaatakowała funkcjonariuszy, m.in. rzucając kostką brukową.

Czytaj więcej>>>

17.41

Marsz Niepodległości został rozwiązany po 17.00 pod pomnikiem Romana Dmowskiego na Placu na Rozdrożu.

Czytaj więcej>>>

17.33

Zniszczony jest także wóz Polskiego Radia - relacjonuje reporter IAR.

17.31

17.25

Przedmiotem agresji zgromadzonych na pl. na Rozdrożu stał się m.in. wóz transmisyjny TVN, który podpalono. Policja wzywa obecnych do zaprzestania łamania prawa.
Jak poinfomowała telewizja, obsłudze wozu nic się nie stało.

Czytaj więcej>>>

17.14

Premier Donald Tusk rozmawiał z ministrami sprawiedliwości oraz spraw wewnętrznych i administracji na temat manifestacji, które z okazji Święta Niepodległości odbywają się w Warszawie.

Czytaj więcej>>>

17.01

Policja nie podaje informacji o liczebności demonstracji, organizatorzy "Marszu Niepodległości" twierdzą, że idzie w nim kilkanaście tysięcy ludzi.

16.56

fot.
fot. PAP/Paweł Supernak

16.44

Policja wzywa uczestników lewicowego wiecu "Kolorowa Niepodległa", który odbywa się w pobliżu Placu Konstytucji do rozejścia się. Policjanci przez megafony tłumaczą, że uczestnicy wiecu mają 5 minut na rozejście się, inaczej użyje wszelkich dostępnych prawem środków aby zakończyć wiec.

Czytaj więcej>>>

16.34

Uczestnicy warszawskiego Marszu Niepodległości dotarli do pomnika Romana Dmowskiego na Placu na Rozdrożu.

16.25

Uczestnicy Marszu Niepodległości zbliżają się do pomnika Romana Dmowskiego na warszawskim Placu na Rozdrożu. W marszu uczestniczy kilkanaście tysięcy osób.

16.17

Zamieszki towarzyszące Marszowi Niepodległości w Warszawie przeniosły się z Placu Konstytucji na okoliczne ulice. Najbardziej aktywni w walce z policją są kibole.

16.11

fot.
fot. PAP/Leszek Szymański

16.05

10 osób rannych w zamieszkach w Warszawie zostało przewiezionych do szpitali - poinformował rzecznik pogotowia Marek Niemirski.

15.59

Czoło Marszu Niepodległości jest na warszawskim Mokotowie - poinformował w TVP Info jeden z jego uczestników, były poseł Artur Zawisza. Według niego, uczestnicy marszu idą ulicą Puławską.

15.48

Wbrew wcześniejszym informacjom, warszawski Marsz Niepodległości nie został zdelegalizowany - poinformował stołeczny ratusz.

Czytaj więcej>>>

15.31

Marsz Niepodległości został zdelegalizowany poinformował IAR rzecznik stołecznej policji Maciej Karczyński powołują się na źródła w Ratuszu.

15.14

Uczestnicy Marszu Niepodległości ruszyli w kierunku blokady "Kolorowa niepodległa". Rzucają w kierunku policji race i petardy.

15.08

fot.
fot. PAP/Leszek Szymański

15.03

Zamaskowani uczestnicy marszu niepodległości starli się z policją na warszawskim Placu Konstytucji. Rzucają w policjantów koszami na śmieci i barierkami ochronnymi. Policja użyła armatek wodnych.

Czytaj więcej>>>

14.51

Policja usunęła grupę, która zabarykadowała się w kawiarni "Krytyki Politycznej" na Nowym Świecie w Warszawie.

14.33

Radosna Parada Niepodległości z udziałem wojewody dolnośląskiego Aleksandra Marka Skorupy, prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza i Józefa Piłsudskiego, marszałka Rzeczpospolitej (w tej roli wystąpił aktor) przeszła ulicami miasta.

Czytaj więcej>>>

14.15

Znicze zapłonęły w Święto Niepodległości pod Ścianą Straceń na terenie byłego obozu Auschwitz. Podczas okupacji Niemcy rozstrzelali w tym miejscu co najmniej kilka tysięcy osób. W pierwszej egzekucji, 11 listopada 1941 roku, zgładzili 151 osób, głównie Polaków.

14.07

fot.
fot. PAP/Paweł Supernak

14.02

Grupa około 100 osób zaatakowała policjantów na rogu ul. Nowy Świat i ul. Świętokrzyskiej w Warszawie. Na miejsce wezwano wsparcie, sytuacja jest już opanowana - powiedział rzecznik komendanta stołecznego policji mł. insp. Maciej Karczyński.

Czytaj więcej>>>

13.30

Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite podkreśliła, że 11 listopada dla Polaków to dzień, w którym radość przeplata się z miłością i dumą ze swojego kraju.

Czytaj więcej>>>

13.00

Policja apeluje o spokój do uczestników popołudniowych manifestacji i marszów w Warszawie. Stołeczni policjanci zapewniają, że mają wystarczające siły, aby zapewnić bezpieczeństwo podczas wszystkich zgromadzeń w stolicy.

12.40

Kilka tysięcy osób pojawiło się w Warszawie na wiecu Kolorowa Niepodległa. Chcą w ten sposób wyrazić poparcie dla idei tolerancji. Protestują też przeciwko organizowanemu przez środowiska narodowe Marszowi Niepodległości. Uczestnicy Marszu Niepodległości wyruszą z Placu Konstytucji o 15.

Czytaj więcej>>>


/



fot. PAP/Paweł Supernak

12.35


W wystąpieniu podczas oficjalnych uroczystości Święta Niepodległości na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego Bronisław Komorowski powiedział, że Polska to długi łańcuch obywatelskiego trudu, którego jesteśmy kolejnym ogniwem.

Czytaj więcej>>>

12.30

Na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie odbyła się uroczysta zmiana wart przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Uczestniczyły w niej pododdziały Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Orkiestra Reprezentacyjna WP odegrała Hymn Polski i żołnierskie melodie. Przy Grobie Nieznanego Żołnierza odczytano apel Poległych, wystrzelono 21 salw armatnich.

12.00

Prezydent Bronisław Komorowski i premier Donald Tusk biorą udział w uroczystej odprawie wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

11.50

Warszawa
. Grupa około 100 osób zaatakowała policjantów, a następnie zabarykadowała się w kawiarni Nowy Wspaniały Świat. - Sytuacja została już opanowana - powiedział Maciej Karczyński, rzecznik KSP.

Czytaj wiecej>>>

11.30

Krakowskie
obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się na Wawelu. Na Mszy świętej w Katedrze Wawelskiej zgromadziły się setki wiernych. Metropolita krakowski ksiądz kardynał Stanisław Dziwisz witając zgromadzomnych, przypomniał słowa Ojca Świętego Jana Pawła II. Mówił, że odzyskanie niepodległości było możliwe dzięki ofierze i poświęceniu wielu Polaków.

11.20

Odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku - wydawałoby się temat stworzony do filmu - niezbyt mocno inspirował naszych twórców. Opowiada krytyk filmowy Andrzej Bukowiecki.

Czytaj więcej>>>

11.10

W Warszawie przy ul Stawki wystartował XXIII Bieg Niepodległości. Jego trasa wiedzie al. Jana Pawła II, ulicą Chałubińskiego i al. Niepodległości. W biegu bierze udział ponad siedem tysięcy osób. Na pokonanie dystansu 10 kilometrów uczestnicy zawodów mają dwie godziny.

/



fot. PAP/Leszek Szymański

11.00

Mszą świętą
w konkatedrze pod wezwaniem Świętej Jadwigi Śląskiej w Zielonej Górze rozpoczęły się wojewódzkie obchody Święta Niepodległości. Mszy w intencji Ojczyzny przewodniczy biskup Stefan Regmunt. Uroczystości patriotyczne odbędą się na Placu Powstańców Wielkopolskich.

10.50

Ciekawe zdjęcie z inscenizacji przejazdu marszałka Józefa Piłsudskiego we Wrocławiu:

/



fot. Dominik Panek

10.45

W warszawskiej Galerii Kordegarda prezydent Bronisław Komorowski otworzył wystawę "Za Ojczyznę i Naród". Podczas uroczystości mówił, że ekspozycja może stać się lekcją patriotyzmu i historii Polski.

Na wystawie można zobaczyć m.in. XVIII-wieczny miecz koronacyjny króla Stanisława Augusta, Insygnia Orderu Orła Białego, a także order, przywieziony do Polski w 1990 roku przez Prezydenta RP Ryszarda Kaczorowskiego oraz współczesną odznakę orderu.

/



fot. PAP/Jacek Turczyk

10.30


W Gdańsku rozpoczęła się Parada Niepodległości. Według organizatorów, może wziąć w niej udział nawet 20 tys. osób. Uczestnicy gdańskiego przemarszu, który odbędzie się już po raz dziewiąty przejdą z Targu Rybnego na Targ Drzewny. W czasie przemarszu będzie można zobaczyć m.in. historyczne samochody i sprzęt wojskowy.

09.45

Kilkuset młodych ludzi z flagami i transparentami wędruje w piątek ulicami Kalisza w X Marszu Wolności. Patriotyczna manifestacja zakończy się przed miejscowym Ratuszem, gdzie odbędą się uroczystości 93. rocznicy odzyskania niepodległości.

09.30


Patriotyzm w czasie pokoju najpełniej wyraża się przez pracę, podejmowaną na rzecz dobra wspólnego, któremu na imię Polska - podkreślił biskup polowy WP Józef Guzdek podczas mszy św. w intencji ojczyzny, którą odprawił w piątek w Katedrze Polowej WP.

Czytaj więcej>>>

/

fot. PAP/Andrzej Hrechorowicz

09.20


Powstawały w szeregach żołnierskich, w legionach, na polach bitew, na barykadach, w więzieniach, łagrach, obozach dla internowanych, także w domach rodzinnych i na emigracji. Mowa o pieśniach patriotycznych, które pisali także najwięksi polscy poeci - m.in Mickiewicz, Słowacki czy Konopnicka.

- Do dziś utwory te chętnie są śpiewane, zwłaszcza przez młodzież - mówi Tomasz Motylewski, nauczyciel z Myszkowa, który pomaga dzieciom muzycznie interpretować pieśni patriotyczne.

09.00


Mszą świętą w intencji ojczyzny
, z udziałem zwierzchnika sił zbrojnych, prezydenta Bronisława Komorowskiego i pierwszej damy Anny Komorowskiej, w Katedrze Polowej WP rozpoczęły się oficjalne obchody 93. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.


08.25

Z innej beczki:
-
Zanim się znany i lubiany symbol wyśle na emeryturę, należy się dziesięć razy zastanowić - komentuje decyzję o zastąpieniu "orzełka" na koszulkach piłkarzy na logo PZPN prezydent Bronisław Komorwski.

Czytaj więcej>>>


08.15

Gościem "Sygnałów Dnia" Programu Pierwszego Polskiego Radia jest Bronisław Komorowski.

Czytaj więcej>>>


07.30

Z okazji Święta Niepodległości będzie można zwiedzić budynki parlamentu przy ul. Wiejskiej. Po raz pierwszy udostępnione zostaną publiczności sejmowe gabinety prezydenta i premiera.


Budynek



07.15

Dziś w Warszawie odbędą się 23 zgromadzenia publiczne, których organizatorzy zgłosili łącznie udział 60 tys. osób.

Czytaj więcej>>>

07.00

Dziś obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości, które upamiętnia odzyskanie przez naród polski w 1918 roku niepodległego bytu państwowego. Jest to święto państwowe i dzień wolny od pracy.

93 lata temu, 11 listopada 1918 roku Polska odzyskała niepodległość. W tym dniu zakończyła się także I wojna światowa, jedna z najkrwawszych w dziejach. W jej wyniku upadły trzy europejskie mocarstwa, które dokonały rozbioru Polski.

Po 123 latach niewoli, Polska ponownie pojawiła się na mapie Europy. Państwo nie było w pełni zjednoczone, nie miało ustalonych granic. Obejmowało obszar około 140 tysięcy kilometrów kwadratowych, na których mieszkało 14,5 miliona ludzi.

IAR,PAP,kk