Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Szymon Gebert 16.11.2011

Sondaż: Litwini nie widzą dyskryminacji Polaków

Większość ankietowanych na Litwie nie dostrzega dyskryminacji litewskich Polaków i uważa, że muszą oni mieć prawo do pisowni swoich nazwisk w oryginale.
WilnoWilnosfu/Wikimedia Commons

Badania przeprowadziła spółka "Spinter Tyrmai" na zmówienie portalu internetowego "Delfi".

Jednoczesnie większość respondentów dostrzega napięcie pomiędzy Litwinami i Polakami i uważa, że winę za to ponoszą polscy i litewscy politycy. Prawie 60 procent respondentów uznało, że litewscy Polacy nie są dyskryminowani. 10 proc. badanych przyznało, że odczuło w większym lub mniejszym stopniu niesprawiedliwość w stosunku do mniejszości polskiej na Litwie. 29 proc. badanych za napięcie w stosunkach polsko - litewskich w jednakowym stopniu obwinia polityków litewskich i polskich.

Na pytanie jakie ulgi w stosunku do mniejszości polskiej byłyby najbardziej dopuszczalne duża częśc responentów - 34 procent - odpowiedziało, że należałoby uregulować kwestię pisowni nazwisk w oryginale. 13 proc. respondentów opowiedziało się za prawem do dwujezycznych tablic informacyjnych.

Zdaniem Kristiny Vicziunaite - dyrektor Centrum Studiów Europy Wschodniej, wyniki badań świadczą o tym, że kwestia Polaków litewskich jest upolityczniana. Dyrektor powiedziała Polskiemu Radiu, że szczególnie cieszy przychylna opinia większości mieszkańców na temat pisowni nazwisk w oryginale. Pozytywne rozwiązanie tej kwestii proponowali też specjaliści Centrum Studiów Europy Wschodniej. Badania na zamówienie portalu internetowego "Delfi ", przeprowadzone były we wrześniu.

Uczestniczyło w nich przeszło 1000 respondentów w wieku 18 - 75 lat. 

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

sg