Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Artur Jaryczewski 18.11.2011

Księża będą płacić na ZUS? "Możemy rozmawiać"

W sprawie zmian emerytur księży, obecnie finansowanych z Funduszu Kościelnego, konieczna jest szczegółowa analiza - powiedział bp Tadeusz Pieronek.
Zakład ZUSZakład ZUS(fot. Stefan.p21/Wikimedia Commons CC)

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Donald Tusk oświadczył w expose, że potrzebna jest dyskusja nad emerytalnym zabezpieczeniem duchownych, którzy powinni być objęci powszechnym systemem ubezpieczeń społecznych. Dodał, że chodzi o świadczenia, obecnie finansowane przez państwo za pomocą Funduszu Kościelnego.

Według bp. Pieronka propozycje rządu są tematem do rozmów pomiędzy stroną kościelną i rządową. - Nie może być to sprawa propagandowa. Z wypowiedzi premiera nie wynika, by była chęć jakiejś rozgrywki politycznej. Dlatego trzeba dokonać analizy i wypracować rozwiązanie. Nie sądzę, żeby była konieczna zmiana konkordatu. Zgodnie z zapisami, sprawy finansowe są kwestią ustaleń Kościoła i rządu (…) Kościół nigdy nie uchylał się od poważnych rozmów - dodał biskup.

Duchowni, którzy są zatrudnieni na podstawie umowy o pracę (np. jako katecheci, kapelani np. więzienni, szpitalni, wojskowi, dziennikarze) sami opłacają składki emerytalne. W przepadku innych opłaty te pokrywane są z Funduszu Kościelnego. W 2011 r. na fundusz przekazano 89 mln zł, czyli 0,03 proc. budżetu państwa. Całość tej sumy otrzymuje w miesięcznych transzach ZUS. Fundusz Kościelny jest finansowany z budżetu państwa na mocy konkordatu.

Czytaj więcej w relacji - Dzień na żywo>>>

aj