Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Szymon Gebert 23.11.2011

Przerażający raport: min na świecie coraz więcej

W ubiegłym roku na świecie podłożono więcej min przeciwpiechotnym, niż w jakimkolwiek roku od 2004 – donosi Landmine Monitor.
Radziecka mina przeciwpiechotnaRadziecka mina przeciwpiechotnaDeon Steyn/Wikimedia Commons/CC

Organizacja, która zajmuję się monitorowaniem zastosowania śmiercionośnej broni, opublikowała w tej sprawie szczegółowy raport. Według niego min podłożono więcej mimo, że zwiększył się – do rekordowego – obszar na planecie, który jest wolny od min.

Cztery kraje, nie będące sygnatariuszami traktatów zakazujących stosowania min, przodują w raporcie. Są to Syria, Libia, Birma i Izrael. Miny masowo podkładają także zbrojne bojówki w Afganistanie, Kolumbii, Birmie i Pakistanie.

Ledwie we wtorek kolumbijskie władze poinformowały o śmierci trzech żołnierzy, którzy weszli na pole minowe, stworzone przez komunistyczną bojówkę Farc. Żołnierze pilnowali robotników, którzy niszczyli plantacje koki.

Organizacja Landmine Monitor, na której raport powołuje się BBC, istnieje od 1998 roku, powołała ją International Campaign to Ban Landmines (Międzynarodowa Kampania na rzecz Zakazu Min Przeciwpiechotnych – powstała w 1992 r.). Największym osiągnięciem Kampanii jest doprowadzenie do podpisania traktatu ottawskiego, którego sygnatariusze – 158 państw, w tym Polska (która umowy do tej pory nie ratyfikowała) – zobowiązali się do niestosowania min przeciwpiechotnych. Za doprowadzenie do podpisania traktatu w 1997 roku Kampania została nagrodzona Pokojową Nagrodą Nobla.

Według Landmine Monitor globalny budżet na usuwanie min osiągnął rekordowy poziom 637 milionów dolarów. – W tych ciężkich czasach rządy pokazują silną motywację do usunięcia min na świecie, sukcesywnie opłacając ich usuwanie i pomoc ofiarom – powiedziała Jacqueline Hansen, szefowa Landmine Monitor.

Według organizacji na Ziemi od min uwolniono 200 kilometrów kwadratowych zwykłego terenu, oraz 460 km kwadratowych dawnych pól bitew. Usunięto i zniszczono łącznie ponad milion min i innych ładunków wybuchowych.

Trend wykazuje spadek liczby ofiar tego rodzaju uzbrojenia, jednak tylko w 2010 roku rannych i zabitych wskutek wybuchu min zostało ponad 4000 ludzi. Według danych Landmine Monitor liczba rannych w tych eksplozjach narasta z każdym rokiem. – Jedynie dziewięć procent pieniędzy skierowanych do przeciwdziałania min trafia do pomocy poszkodowanym – powiedziała Loren Persi-Vicentic z organizacji.

Zobacz galerię: dzień na zdjęciach >>>

sg