Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Anna Wittenberg 01.12.2011

PiS złożył wniosek o odwołanie Sikorskiego

Według Prawa i Sprawiedliwości, minister spraw zagranicznych sprzeniewierzył się zadaniom, jakie nakłada na niego Konstytucja

Posłowie PiS złożyli zapowiadany wniosek o wyrażenie przez Sejm wotum nieufności ministrowi spraw zagranicznych Radosławowi Sikorskiemu. Parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości uważają, że doprowadził do marginalizacji Polski w Europie i na świecie, a także do wasalizacji w stosunkach z sąsiadami.

W uzasanieniu napisano, że minister Sikorski prezentuje na forum krajowym "skrajnie agresywną postawę", nie jest zdolny do budowy wokół swojej polityki klimatu zaufania i kooperacji oraz nie przyczyna się do tworzenia narodowego konsensusu wokół polityki zagranicznej.

- Nie powinien być twórcą naszej polityki zagranicznej ani przedstawicielem Polski wobec świata - brzmi konkuzja wniosku PiS. Główny zarzut dotyczy wygłoszenia programowego wystąpienia w Berlinie.

Według PiS, minister Sikorski w obecności najważniejszym polityków niemieckich przedstawił tezy, z których wiele wpisuje się w priorytety niemieckiej polityki europejskiej. We wniosku wskazano, że koncepcje te pozostają w ścisłym związku z wypowiedziami ministra Sikorskiego dla "Rzeczpospolitej" z dnia 28 listopada, gdzie dopuścił on sytuację, w której państwa członkowskie Unii dysponowałyby jedynie taką autonomią, jaką dysponują stany USA.

To - według PiS - oznacza, że minister spraw zagranicznych lekceważy wolę wyrażoną przez Naród w referendum akcesyjnym, a w deklaracjach skierowanych do przedstawicieli sąsiedniego państwa ustawia Polskę w relacji klient-patron i z góry przekreśla jej ambicje i aspiracje. We wniosku podkreślono też, że minister Sikorski nie jest publicystą i jego wypowiedzi są traktowane w świecie jako oficjalne stanowisko polskiego rządu.

IAR, wit