Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Gabriela Skonieczna 10.12.2011

Polacy listy piszą. W słusznej sprawie

24-godzinny maraton pisania listów w obronie więźniów sumienia rozpoczął się w sobotę w Warszawie. Amnesty International podkreśla, że dzięki akcji co roku udaje się wpłynąć na poprawę sytuacji kilku lub kilkunastu osób.
Polacy listy piszą. W słusznej sprawiefot. PAP/Paweł Supernak
Posłuchaj
  • Polacy listy piszą - relacja Kamila Szwarbuły (IAR)
Czytaj także

Organizatorzy chcą pobić rekord sprzed roku. Wtedy to Polacy napisali ponad 145 tysięcy pism w ramach Maratonu Pisania Listów. Akcja wymyślona przez polski oddział Amnesty International oficjalnie rozpoczęła się w sobotnie południe i potrwa do godziny 12 w niedzielę. Centrum Maratonu Pisania Listów znajduje się w Teatrze Dramatycznym w PKiN, w sumie maraton trwa kilkudziesięciu miejscach w kraju.

Maraton
Maraton w Miejskim Gimnazjum nr 2 w Knurowie fot. amnesty.org.pl

Listy pisane są po raz dwunasty. Obecnie akcja zainicjowana w Polsce organizowana jest w 80 krajach świata. W zeszłym roku napisano w sumie 636 tysięcy listów.

Listy powstają w obronie konkretnych osób

Listy są pisane ręcznie w obronie kilkunastu konkretnych osób lub grup osób, których prawa człowieka zostały złamane. Ich sylwetki można znaleźć na stronie www.amnesty.org.pl. Do akcji może włączyć się każdy, kto chce tym osobom pomóc.
W tym roku są to m.in. więźniowie obozów pracy w Korei Północnej, więzień sumienia z Indonezji, 20-letni bloger z Azerbejdżanu więziony za wpisy na facebooku, Jemenka skazana na śmierć oraz Zhou Xiangyanga i jego żona Li Shanshan, praktykujący Falun Gong, którzy są obiektem represji ze strony chińskich władz.

fot.
fot. PAP/Paweł Supernak

AI podkreśla, że co roku dzięki maratonowi udaje się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji kilku bądź kilkunastu osób. - W zeszłym roku, w wyniku naszej akcji pomogliśmy m.in. Eminowi Mili, blogerowi z Azerbejdżanu i Femiemu Petersowi, działaczowi opozycyjnemu z Gambii - podaje organizacja.

Jak pisać?

AI radzi, aby przed napisaniem listu zapoznać się z opisem sylwetki osoby, w sprawie której chcemy pisać. - Należy kierować się pięcioma podstawowymi zasadami: piszemy krótko, jesteśmy uprzejmi, opieramy się na faktach, mamy pozytywne nastawienie i nie ukrywamy się - tzn. warto napisać, kim jesteśmy, czym się interesujemy. Dzięki temu możliwe jest, że szybko otrzymamy odpowiedź. Nasz list będzie również bardziej autentyczny - podaje organizacja. Listy można pisać po polsku.

PAP, IAR, amnesty.org.pl, gs