Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Szymon Gebert 13.12.2011

Spadają oceny Sejmu, Senatu i prezydenta

Polacy coraz gorzej oceniają Sejm, Senat i prezydenta - wynika z grudniowego sondażu CBOS. Obie izby parlamentu mają nieco powyżej 20 procent pozytywnych ocen respondentów.
Sejm RPSejm RPFlickr/Radio Nederland Wereldomroep

Po miesiącu od rozpoczęcia prac Sejmu jedna piąta ankietowanych wypowiada się negatywnie na temat jego funkcjonowania. W porównaniu z październikiem - gdy przeprowadzano poprzednie badanie - ocena jego funkcjonowania pogorszyła się o 6 punktów procentowych. Negatywnie jego działalność ocenia 61 procent ankietowanych - to z kolei o 6 punktów więcej niż w październiku.

Tylko nieznacznie lepsze wyniki ma Senat. 21 procent badanych jest zadowolonych z pracy senatorów - tu ocena również pogorszyła się o 6 punktów procentowych. Niekorzystnie prace Senatu ocenia 52 procent ankietowanych - aż o 12 punktów więcej niż w październiku. To zdecydowanie najgorsze oceny obu izb parlamentu na początku ich kadencji w czasie całej III RP. Dla porównania - na początku Sejmu X kadencji w listopadzie 1989 roku korzystnie prace Sejmu oceniało 89 procent ankietowanych, a Senatu - 86 procent.

Prezydent nadal cieszy się wysokim poparciem społecznym - 64 procent - jednak jest ono o 4 punkty procentowe niższa niż w listopadowym badaniu. O 4 punkty procentowe wzrosła liczba przeciwników głowy państwa. Obecnie 20 procent negatywnie ocenia jego działanie.

Prezydentura Bronisława Komorowskiego cieszy się największym poparciem w elektoracie PO - 91 procent zadowolonych, jednak nawet wśród sympatyków PiS ma on więcej zwolenników (48 procent) niż przeciwników (37 procent).

Sondaż CBOS przeprowadzono między 1. a 8. grudnia 2011 roku na 950-osobowej próbie reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

sg