Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Katarzyna Karaś 13.12.2011

Dlaczego wojskowi odchodzą? Wyniki analizy MON

Minister obrony Tomasz Siemoniak powiedział, że ostatnie informacje o odejściach z armii żołnierzy nie powinny budzić niepotrzebnych niepokojów.
Minister obrony Tomasz SiemoniakMinister obrony Tomasz SiemoniakWojciech Kusiński, Polskie Radio

Szef MON podkreślił, że zlecił analizę, dlaczego około siedem tysięcy wojskowych chce pożegnać się w tym roku z mundurem. - Przyczyny są dość prozaiczne - zbyt niskie pensje - tłumaczył Tomasz Siemoniak. MON ustalił, że ponad 40 procent żołnierzy, którzy zdecydowali się odejść z armii nie nabyła jeszcze uprawnień emerytalnych.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Najwięcej wojskowych odeszło z korpusu podoficerów i z jednostek logistycznych. - Większość z nich - jak tłumaczył minister Siemoniak - nie była skłonna zmienić miejsca zamieszkania i przenieść się na inne stanowisko w innej jednostce.

Zdaniem szefa MON, zachętą do pozostania w armii w najbliższym czasie może być zapowiedź premiera o tym, że od lipca 2012 roku żołnierze i policjanci dostaną po 300 złotych podwyżki.

Jakie ma plany Siemoniak?

Rozwój sił zbrojnych, wdrażanie zaleceń w lotnictwie zawartych w raporcie ministra Jerzego Millera, modernizacja armii oraz rozstrzygnięcie przyszłości Marynarki Wojennej - to główne zadania, jakie stawia przez resortem obrony jego szef Tomasz Siemoniak. O planach na najbliższą przyszłość minister poinformował członków sejmowej komisji obrony.

Minister obrony przekazał również członkom sejmowej komisji obrony, że w najbliższym czasie musi zapaść decyzja co do przyszłości Marynarki Wojennej. Siemoniak już cofnął pieniądze na nieopłacalny remont starych okrętów rakietowych i fregat.

Minister zastanawia się również nad dalszymi losami budowanej od 10 lat korwety Gawron. Podkreślił, że do dziś nie mamy zbudowanego tego okrętu a wydaliśmy już setki tysięcy złotych. Minister powiedział jednocześnie, że do ostatecznego podjecia decyzji pozytywnej lub negatywnej w tej sprawie potrzebuje więcej informacji.

Siemoniak poinformował także, że polecił przeanalizować stan floty transportowej w Siłach Powietrznych. Nie wykluczył, że w najbliższym czasie powinno się kupić kilka nowych samolotów typu CASA. Wtedy - zdaniem szefa MON - nasze potrzeby transportowe byłyby zaspokojone. Obecnie lotnictwo wojskowe dysponuje 11 maszynami C-295 CASA.

IAR,kk