Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Martin Ruszkiewicz 28.12.2011

Cukrzycy oburzeni. Będą protestować w Strasburgu

Ponad 2 mln pacjentów chorych na cukrzycę zostanie pozbawionych nowoczesnych metod leczenia - alarmuje Prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków Andrzej Baumann.
Sprawdzanie poziomu cukru we krwiSprawdzanie poziomu cukru we krwiGlow Images/East News

Polskie Stowarzyszenie Diabetyków zaapelowało w środę do ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza o zmiany na liście leków refundowanych. Chce m.in. utrzymania ryczałtu na paski do glukometrów oraz obniżenia cen szybkodziałających insulin analogowych.
1 stycznia ma zacząć obowiązywać nowa lista leków finansowanych przez NFZ, opublikowana 23 grudnia.

Ministerstwo kłamie?

- Z przykrością muszę stwierdzić, że wbrew temu, co Ministerstwo Zdrowia chce przekazać opinii publicznej, leczenie dla pacjenta z cukrzycą w roku 2012 wcale nie potanieje, a zasadniczo wzrośnie - zaznaczył w liście do ministra zdrowia prezes PSD Andrzej Bauman.

Bauman podkreślił, że lista leków refundowanych nie tylko nie wprowadza nowych, skutecznych leków dla diabetyków, które w Europie są standardem, ale także utrudni dostęp do powszechnie używanych w Polsce leków i wyrobów medycznych.

Gdzie są paski?

Bauman zaznaczył, że na liście brakuje najbardziej popularnych pasków do glukometrów, z których korzysta ok. 70 proc. cukrzyków w Polsce. Z kolei na te, które znalazły się w wykazie, MZ chce wprowadzić 30 proc. odpłatności. Do tej pory na paski obowiązywał ryczałt - 3,2 zł.

Zwrócił też uwagę, że po wejściu w życie listy refundacyjnej, analogowe insuliny szybkodziałające podrożeją o kilkadziesiąt złotych. Dodał, że pacjenci po wejściu w życie ustawy refundacyjnej nie będą mogli korzystać z promocji oferowanych dotąd przez apteki.

PSD zaapelowało do Arłukowicza o przywrócenie odpłatności ryczałtowej na wszystkie obecnie refundowane paski, obniżenie cen szybkodziałających insulin analogowych oraz objęcie refundacją długodziałających analogów insulin oraz leków inkretynowych. Jeśli sytuacja pozostanie bez odzewu, sprawa zostanie skierowana do Strasburga.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

1 stycznia wejdzie w życie ustawa refundacyjna; wtedy także ma zacząć obowiązywać nowa lista leków finansowanych przez NFZ, opublikowana 23 grudnia. Po raz pierwszy leki mają stałe ceny i marże, które MZ negocjowało z firmami farmaceutycznymi. Zgodnie z założeniami ustawy refundacyjnej, lista jest publikowana w formie obwieszczenia i ma być aktualizowana co dwa miesiące.

mr