Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Katarzyna Karaś 05.01.2012

Wichury nad Polską. Ponad 500 interwencji

Najtrudniejsza sytuacja jest w województwie śląskim, gdzie strażacy do tej pory odebrali 200 zgłoszeń.
Wichury nad Polską. Ponad 500 interwencjiGlow Images/East News

Na Śląsku usuwano z ulic i dróg powalone drzewa. Zabezpieczano też uszkodzone dachy. Wichura wyrządziła też szkody w innych rejonach kraju. 70 razy strażacy interweniowali w województwie małopolskim, 35 w podkarpackim i 30 razy w dolnośląskim.

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

Rzecznik Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej starszy brygadier Paweł Frątczak poinfomował, że silne podmuchy wiatru w województwie łódzkim zniszczyły stary kościoł św. Piotra i Pawła. Do wypadku doszło około południa w Lututowie. Częściowemu zawaleniu uległa szczytowa ściana zabytkowej świątyni. Strażacy informują, że nikomu nic się nie stało.

Wichury nad Polską

Zgodnie z zapowiedziami synoptyków, wiatr najsilniej wieje w paśmie województw południowych i północnych. W porywach osiąga 100km/h.

W Bielsku Białej zanotowano porywy wiatru przekraczające 100 km/h, w Lesku 83, w Krakowie 79, w Katowicach 86, a na Kasprowym 137. Na Śnieżce wieje wichura z prędkością 90 km/h. Silny wiatr unieruchomił kolejkę linową na Kasprowy Wierch jak i działający od kilku dni wyciąg w kotle Gąsienicowym.

Wiatr będzie dokuczliwy także w nocy. Nad ranem nieco osłabnie, ale nocą na przeważajacym obszarze kraju będzie wiał z prędkości 60 km/h, natomiast na wybrzeżu i w górach 70 - 80 km/h, a wysoko w górach do 130 km/h.

W związku z silnym wiatrem w województwach pomorskim i zachodniopomorskim poziom wód może przekroczyć stan alarmowy i ostrzegawczy - informuje IMGW. Już teraz zanotowano na jednej stacji wodowskazowej w dorzeczu Odry stan ostrzegawczy.

IAR,PAP,kk