Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Artur Jaryczewski 07.01.2012

Konsekwencje Fukushimy: rygorystyczne przepisy

Władze Japonii zamierzają wprowadzić kolejne ograniczenia dotyczące użytkowania elektrowni jądrowych.
Elektrownia Fukushima IElektrownia Fukushima ITEPCO

Zobacz galerię - Dzień na zdjęciach>>>

Według projektu ustawy, reaktory atomowe w Japonii będą mogły być wykorzystywane nie dłużej niż 40 lat od momentu rozpoczęcia ich pracy. Nowe przepisy mają pomóc uchronić Japonię przed katastrofą podobną do tej, którą w elektrowni jądrowej w Fukushimie w ubiegłym roku wywołało tsunami.

Problem starzenia się reaktorów w Japonii potęguje fakt, że trzy z reaktorów w Fukushimie, które stopiły się po przejściu tsunami w marcu ubiegłego roku, zbudowano w 1967 roku. Ponad 40 lat mają też reaktory w elektrowniach Tsuruga i Mihama w środkowej części Japonii. Wiele innych, spośród 54 działających obecnie, w niedługim czasie przekroczy wiek 40. lat. Według japońskich mediów, w ustawie znajdą się jednak zapisy, które umożliwią funkcjonowanie ponad czterdziestoletnich reaktorów, o ile przejdą one rygorystyczne testy.

Podobne prawo funkcjonuje w Stanach Zjednoczonych, gdzie reaktory można wykorzystywać przez 40 lat. Termin ich przydatności może być przedłużony o kolejne 20 lat. Do tej pory przepisy w Japonii w żaden sposób nie ograniczały okresu bezpiecznego działania reaktorów atomowych.

IAR, aj