Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Agnieszka Kamińska 10.01.2012

Strajk włoski na Okęciu, w Dorohusku i Medyce

Służby mundurowe, w tym Straż Graniczna, w ramach strajku drobiazgowo i bardzo skrupulatnie wykonują wszelkie kontrole.
Lotnisko im. F. ChopinaLotnisko im. F. Chopina Wikipedia/CC/Vampir2011

Pasażerowie warszawskiego lotniska Okęcie, a także przekraczający granicę w Dorohusku i Medyce, muszą się liczyć z utrudnieniami.

Mariusz Tyl ze związków zawodowych pracowników Straży Granicznej radzi pasażerom, aby uzbroili się w cierpliwość i wcześniej stawiali się na odprawy. Protest na Okęciu rozpoczął się o godzinie 9, potrwa do godziny 12.

Od 12 do 15 protest przeniesie się na przejścia graniczne w Dorohusku i Medyce.

Warto przyjechać wcześniej na lotnisko

Część pasażerów wzięła pod uwagę możliwość utrudnień i przyjechała na lotnisko z większym zapasem czasu. Na razie nie widać gigantycznych kolejek, służby lotniskowe przygotowały się do protestu. Rzecznik portu, Przemysław Przybylski, powiedział Polskiemu Radiu, że w przewidywaniu protestu otwarto kilka dodatkowych punktów kontroli bezpieczeństwa, by usprawnić odprawę. pasażerów.

Najdłużej trzeba czekać w punktach kontroli paszportowej dla podróżnych spoza strefy Schengen.

Straż graniczna domaga się podwyżek

Podwyżki otrzymają w tym roku policjanci i żołnierze - po 300 złotych. Pieniędzy zabrakło dla funkcjonariuszy Straży Granicznej, Służby Więziennej i strażaków. Zdaniem Mariusza Tyla ze związków, jest to dzielenie służb na lepsze i gorsze. Zauważa, że ceny wszystkich artykułów wzrastają, a funkcjonariusze nie otrzymali podwyżek od czterech lat.

Minister Spraw Wewnętrznych Jacek Cichocki oświadczył przy okazji wczorajszej uroczystości mianowania Komendanta Głównego Policji, że protest mundurówki nie ułatwia dialogu. Mówi, że jest rozczarowany tym, że ludzie, którzy mają służyć obywatelom, postanowili utrudnić im życie protestem.

Według związkowców, szeregowy strażnik graniczny pracujący na posterunku zarabia około dwóch tysięcy złotych.

Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych zrzeszająca związki zawodowe policjantów, strażaków, strażników granicznych, a także funkcjonariuszy i pracowników więziennictwa 19 grudnia powołała ogólnopolski komitet protestacyjny. Była to reakcja na expose premiera Donalda Tuska, który zapowiedział podwyżki uposażeń tylko dla żołnierzy i policjantów - po ok. 300 zł brutto od 1 lipca 2012 r.

Przepisy zabraniają funkcjonariuszom służb mundurowych strajkować. Nie zabraniają za to podejmowania akcji protestacyjnych w różnych formach, jak np. oflagowanie komend i posterunków, prowadzenie tzw. strajku włoskiego czy też uczestniczenie w pikietach.

PAP, IAR, agkm

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>