Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Tomasz Owsiński 10.01.2012

Rząd przyjął nowelizację ustawy refundacyjnej

Zgodnie z tym, co zapowiadał szef resortu Bartosz Arłukowicz, jedną ze zmian jest odstąpienie od karania lekarzy za niewłaściwe wypisanie recepty.

Chodzi na przykład o receptę wypisaną niezgodnie z uprawnieniami pacjenta. Lekarze, którzy do chwili wejścia w życie nowych przepisów wystawili taką receptę, będą objęci abolicją.

Zgodnie z komunikatem Centrum Informacyjnego Rządu, najważniejszą zmianą, zaproponowaną w projekcie nowelizacji ustawy refundacyjnej przygotowanej przez ministerstwo zdrowia, jest możliwość objęcia refundacją leku o wskazaniach do stosowania, dawkowania lub podawania innego niż to określono w Charakterystyce Produktu Leczniczego. Chodzi o zapewnienie możliwości objęcia refundacją leków przepisywanych ze względu na ich zastosowanie kliniczne, a nie tylko ze względu na zakres rejestracji.

Zmniejszona będzie również - do około 200 - liczba leków, które będą wymagać wpisania przez lekarza na recepcie poziomu refundacji. Dotyczy to leków występujących na więcej niż jednym poziomie refundacyjnym.

Pilny projekt

Tymczasem Prezydent Bronisław Komorowski oświadczył, że zanim podpisze nowelizację ustawy refundacyjnej, będzie chciał zapoznać się z jej treścią. Prezydent liczy jednak na to, że na zmianie ustawy skorzystają pacjenci. - Dostrzegam pilność tego projektu i bardzo liczę na to, że będzie to nowelizacja uzasadniona i stanowiąca rzeczywiste wykonanie porozumienia eliminującego zagrożenia dla funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej, z korzyścią przede wszystkim dla pacjentów - mówił Bronisław Komorowski w czasie konferencji prasowej. Podkreślił, że deklaracji, iż jeszcze tego samego dnia, w którym nowelizację otrzyma, podpisze, nie złoży.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

IAR, to