Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Katarzyna Karaś 20.01.2012

Prezydent: trzeba pilnie rozwiązać niedobrą sytuację

Prezydent Bronisław Komorowski zadeklarował, że podpisze ustawę refundacyjną. Podkreślił, że sprawa jest absolutnie pilna.
Bronisław KomorowskiBronisław Komorowskifot. PAP/Andrzej Grygiel

Prezydent zadeklarował, że postara się podpisać ustawę jak najszybciej, by rozwiązać obecną "niedobrą sytuację". Komorowski podkreślił, że ta ustawa jest "absolutnie pilna". Dodał, że kancelaria prezydenta monitorowała prace sejmowe nad ustawą refundacyjną.

- Po błyskawicznym zapoznaniu się, postaram się podpisać ją jak najszybciej, aby jak najszybciej znalazło się przynajmniej częściowe rozwiązanie niedobrej sytuacji pod tym względem z korzyścią przede wszystkim dla pacjentów - powiedział prezydent.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

W czwartek Senat przyjął nowelę ustawy refundacyjnej bez poprawek. Nowela znosi kary dla lekarzy, którzy niewłaściwie wypisują recepty oraz wprowadza abolicję dla aptekarzy realizujących recepty z błędami przed dniem wejścia w życie nowelizacji. Nowelizacja spełnia tylko część postulatów aptekarzy i lekarzy.

Nowela usuwa z ustawy refundacyjnej ustęp 8 art. 48. Przewidywał on, że jeśli lekarz błędnie wypisze receptę, będzie zobowiązany do zwrotu kwoty nienależnej refundacji wraz z odsetkami. O takie rozwiązanie postulowała Naczelna Rada Lekarska.

W noweli przewidziano, że farmaceuci, którzy do dnia wejścia w życie noweli ustawy refundacyjnej zrealizują niewłaściwie wypisane recepty, nie będą ponosili za to odpowiedzialności. Nowelizacja nie spełnia jednak najważniejszego oczekiwania aptekarzy, którzy najpierw postulowali wykreślenie przepisów zakładających odpowiedzialność finansową aptekarzy za realizację błędnie wypisanych recept, a następnie przynajmniej wyliczenie konkretnych przypadków, w których byliby karani.

Jednak - zgodnie z nowelą - zyskali oni możliwość wnoszenia zażaleń od decyzji kontrolerów Narodowego Funduszu Zdrowia do dyrektorów oddziałów wojewódzkich; jeśli zażalenie nie zostanie uwzględnione, aptekarz będzie mógł odwołać się do prezesa NFZ. Wniesienie zażalenia lub odwołania będzie wstrzymywało wykonanie zaleceń pokontrolnych.

IAR,PAP,kk