Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Anna Wittenberg 03.02.2012

Decyzja ws. ACTA. "Sukces hakerów", "i tak będzie działać"

Premier przyznał, że Polska może nie ratyfikować ACTA. Decyzja wywołała lawinę komentarzy.
We Wrocławiu, mimo mrozów po raz kolejny protestowano przeciwko ACTAWe Wrocławiu, mimo mrozów po raz kolejny protestowano przeciwko ACTAPAP/Maciej Kulczyński

Donald Tusk poinformował, że Polska zawiesza proces ratyfikacji umowy ACTA, przynajmniej do końca tego roku. Premier przyznał, że konsultacje społeczne przed podpisaniem umowy były niewystarczające. Opozycja lewicowa chwali decyzję premiera, zaś prawicowa nie zawiesza krytyki poczynań rządu w sprawie ACTA.

"Obudził się"

Szef klubu Prawa i Sprawiedliwości Mariusz Błaszczak mówi, że premier obudził się z zimowego letargu, a dzisiejsza decyzja jest dowodem na to, że rząd premiera Tuska cofa się jedynie pod presją siły. Zdaniem Błaszczaka umowa w ogóle nie powinna być podpisana. Według posła PiS-u w sprawie umowy ACTA powinno się teraz odbyć wysłuchanie publiczne z udziałem przedstawicieli instytucji państwowych i wszystkich zainteresowanych.

Dobrze, że premier się zreflektował, choć szkoda że tak późno - skomentował decyzję premiera w sprawie ACTA Janusz Palikot.

Gratuluję Anonimowym

Palikot złożył też gratulacje grupie Anonnymous, która, jak mówił, spowodowała, że społeczeństwo się zorganizowało i zmusiło silną władze do ustępstw. Janusz Palikot złożył też gratulacje Donaldowi Tuskowi za przyznanie się do błędu.

Palikot powiedział, że zespół parlamentarny do spraw ACTA nie przestaje działać i dokona przeglądu szeregu aktów prawnych pod względem wolności obywatelskich. Janusz Palikot powiedział też, że jego klub w poniedziałek podejmie decyzję o tym czy złożyć swoje podpisy o wotum nieufności dla ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego.

Odwołać Zdrojewskiego

Wniosek o dymisję Zdrojewskiego przygotował klub Solidarnej Polski.
Decyzję o zawieszeniu ratyfikacji chwali poseł SLD Ryszard Kalisz. Polityk Sojuszu zaznacza jednak, że nie można zapominać o tym, że umowa ACTA po przyjęciu przez Unię Europejską będzie niemal w całości prawem obowiązującym w Polsce, gdyż na takie warunki polska zgodziła się, przyjmując traktat z Lizbony.

Zdaniem rzecznika Polskiego Stronnictwa Ludowego Krzysztofa Kosińskiego, decyzja premiera powinna wszystkich zadowolić, gdyż premier przyznał się, że popełnił błąd i zamierza go naprawić. Kosiński przypomniał, że Ministerstwo Gospodarki wprowadza pilotażowy program konsultacji on-line i zachęca inne resorty do naśladowania. W przyszłym tygodniu mamy poznać także propozycje złagodzenia prawa autorskiego przygotowane przez PSL.

Solidarna Polska podtrzymuje opinię w sprawie wotum nieufności dla ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego - dowiedziała się IAR. Stanowiska klubu nie zmieniła decyzja premiera o zawieszeniu procesu ratyfikacji umowy.

Tadeusz Cymyński z Solidarnej Polski powiedział, że jego klub domaga się debaty w sprawie ACTA. Podkreśla, że zachowanie premiera pokazuje, że jego klub miał rację w sprawie wotum nieufności dla ministra.

IAR ,wit