Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Agnieszka Kamińska 10.02.2012

Premier i związkowcy zadowoleni po rozmowach

Premier powiedział, że wychodzi "z nadzieją" po spotkaniu Komisji Trójstronnej. Związkowcy też wyrażali zadowolenie, ale NSZZ "Solidarność" nie rezygnuje ze zbierania podpisów pod wnioskiem o referendum.
W Centrum Partnerstwa Społecznego Dialog odbyło się posiedzenie prezydium Komisji Trójstronnej na temat rządowej koncepcji podniesienia wieku emerytalnego do 67 latW Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" odbyło się posiedzenie prezydium Komisji Trójstronnej na temat rządowej koncepcji podniesienia wieku emerytalnego do 67 latfot. PAP/Tomasz Gzell

Premier Donald Tusk wyraził nadzieję po spotkaniu z Prezydium Komisji Trójstronnej, że w sprawie ważnych reform np. emerytalnej będzie prowadzony konstruktywny dialog.

Premier przypomniał, że ws. wieku emerytalnego są różne stanowiska, ale - jak zaznaczył - to temat do konstruktywnej rozmowy. - A nie - jak to czasem w przeszłości bywało - do walenia po głowach, rzadko argumentami, a najczęściej mocnymi słowami. Z tego spotkania wychodzę więc z nadzieją - powiedział. Tusk uczestniczył w posiedzeniu prezydium Komisji Trójstronnej, pierwszym prowadzonym przez nowego przewodniczącego, ministra pracy Władysława Kosiniaka-Kamysza (wcześniej szefem KT był wicepremier Waldemar Pawlak).

Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował, że na początku przyszłego tygodnia będzie gotowy projekt ustawy emerytalnej i rozpocznie się proces konsultacji. - Projekt ustawy w tej treści, którą zaproponował premier w expose, mówiąc o ewolucyjnym podnoszeniu wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn do 67. roku życia - powiedział. Pytany o propozycje PSL, by kobiety, które rodziły i wychowywały dzieci, mogły przejść wcześniej na emeryturę, odpowiedział, że mogą być one uwzględnione podczas konsultacji lub prac sejmowych.

Z posiedzenia prezydium KT zadowoleni wyszli pracodawcy np. z Lewiatanu czy Pracodawcy RP oraz związkowcy m.in. szefowie Solidarności, Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych. Związki te wcześniej zawiesiły udział swoich przedstawicieli w pracach zespołów problemowych Komisji.

Przewodniczący OPZZ Jan Guz podkreślił, że premier przeprosił "za to, co było dotychczas i powiedział, że więcej się to nie powtórzy". - Jako OPZZ jesteśmy przygotowani do dialogu, zgłosiliśmy pakiet spraw, nad którymi natychmiast trzeba rozpocząć pracę - poinformował Guz.

Zadowolony ze spotkania był też przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda. - Mam nadzieję, że są to szczere intencje ze strony Tuska - mówił dziennikarzom Duda. Zaznaczył, że "S" przyjęła deklarację premiera, ale nie rezygnuje z referendum emerytalnego. Poinformował też, że 15-16 lutego br. podpisy pod referendum zostaną złożone u marszałek Sejmu.

Związki sprzeciwiają się podniesieniu wieku emerytalnego do 67 lat i zrównaniu wieku dla kobiet i mężczyzn, co zapowiedział w expose premier.

PAP, agkm

Zobacz galerię; DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>