Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Agnieszka Kamińska 14.02.2012

Gazprom wymienia dyrektorów "Echa Moskwy"

Władimir Putin wielokrotnie krytykował "Echo Moskwy", twierdził, że wylewa na niego "ekskrementy".
Aleksiej Wieniediktow podczas wywiadu z Michaiłem GorbaczowemAleksiej Wieniediktow podczas wywiadu z Michaiłem Gorbaczowemfot. Wikipedia/CC/Alexey Yushenkov

Holding Gazprom-Media, do którego należy znane z krytycznych komentarzy pod adresem premiera Rosji Władimira Putina radio "Echo Moskwy", zażądał przedterminowego odwołania rady dyrektorów rozgłośni i wymiany dwóch niezależnych dyrektorów.

Poinformował o tym redaktor naczelny "Echa" Aleksiej Wieniediktow. - mówi Gazprom-Media wystąpił z tym żądaniem 30 grudnia.

Wieniediktow oświadczył, że w tej sytuacji on i jego pierwszy zastępca Władimir Warfołomiejew na własną prośbę również odejdą z tego gremium, które jest odpowiednikiem polskiej rady nadzorczej. Dodał, że pozostanie on na stanowisku szefa radia i że w polityce redakcyjnej "Echa Moskwy" nie nastąpią żadne zmiany.

Redakcja "Echa Moskwy" wydała oświadczenie, w którym wyraziła zdumienie z powodu trybu odwołania rady dyrektorów. Dymisje niezależnych dyrektorów - prawnika Aleksandra Makowskiego i ekonomisty Jewgienija Jasina - redakcja określiła jako "niesprawiedliwe". Zauważyła również, iż rozumie, że Gazprom-Media nie mógł nie zareagować na krytykę rozgłośni ze strony osób sprawujących najwyższe urzędy w państwie. Zdaniem Jasina, celem zainicjowanych zmian jest przejęcie przez państwo kontroli nad niezależnymi środkami masowego przekazu.

Niechęć Władimira Putina

W styczniu podczas spotkania z redaktorami naczelnymi rosyjskich mediów Putin po raz kolejny ostro skrytykował "Echo Moskwy", mówiąc, że od rana do wieczora radio wylewa na niego "ekskrementy". Zarzucił radiu że w niektórych poruszanych tematach faworyzuje punkt widzenia USA. Jako przykład wymienił tarczę antyrakietową w Europie, której - jak podkreślił - strona rosyjska jest przeciwna.

Wcześniej Putin równie ostro atakował rozgłośnię w czasie wojny między Rosją a Gruzją w 2008 roku i po aresztowaniu w 2003 roku szefa koncernu naftowego Jukos Michaiła Chodorkowskiego.

Niedawno Putin zaproponował Wieniediktowowi, by ten został jego mężem zaufania podczas marcowych wyborów prezydenckich. Szef Echa Moskwy odmówił.

Gazprom-Media

W skład Gazprom-Media wchodzą też m.in. stacje telewizyjne NTV i TNT, rozgłośnie radiowe City-FM i Relax-FM, gazeta "Tribuna", tygodnik "Itogi", portal RuTube i kino "Oktiabr". Holding zapewnił, że zmiany w radzie dyrektorów "Echa Moskwy" związane są z działalnością biznesową i nie dotkną polityki redakcyjnej radia.

PAP, agkm

Zobacz galerię: dzień na zdjęciach >>>