Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Katarzyna Karaś 21.03.2012

Macierewicz skazany na 10 tys. zł grzywny

Sąd uznał, że poseł PiS Antoni Macierewicz zniesławił koncern ITI i jednego z jego założycieli - Mariusza Waltera.
Antoni MacierewiczAntoni MacierewiczArchiwum Kancelarii Prezydenta RP

Decyzja sądu dotyczy słów, które padły z ust polityka w 2007 roku o związkach tej spółki z wojskowymi służbami specjalnymi PRL i o finansowaniu jej ze środków Funduszu Obsługi Zadłużenia Zagranicznego.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Wyrok jest nieprawomocny. Antoni Macierewicz powiedział, że "oczywiście" złoży apelację. Jak bowiem twierdzi, w toku procesu "w pełni potwierdzona i udowodniona" została wiarygodność tego, co napisał w raporcie z weryfikacji z WSI. Ponadto - uważa poseł PiS - swymi publicznymi wypowiedziami nigdy nie dał asumptu do tego, by sporządzić taki akt oskarżenia, jaki przeciw niemu skierował Walter.

Wcześniej Antoni Macierewicz przegrał też prawomocnie cywilny proces za te same słowa o ITI. We wrześniu 2011 Sąd Apelacyjny w Warszawie nakazał mu przeprosić koncern.

W ujawnionym przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego, a sygnowanym przez Macierewicza, raporcie WSI napisano m.in., że wywiad wojskowy PRL "podejmował wysiłki powołania firmy telewizyjnej" w celu "ułatwienia plasowania agentury na Zachodzie". W raporcie można było też przeczytać, że związany z wywiadem wojskowym szef FOZZ Grzegorz Żemek miał pod koniec lat 80. podjąć na zlecenie wywiadu rozmowy w tej sprawie z firmą ITI i reprezentującymi ją Janem Wejchertem i Mariuszem Walterem. (Zeznania takie złożył w procesie FOZZ sam Żemek)

Od jesieni 2007 warszawska prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie " domniemanego przekroczenia uprawnień przez autorów raportu". W 2011 wystąpiła ona o uchylenie immunitetu Antoniemu Macierewiczowi, by zarzucić mu " ujawnienie tajemnicy, przekroczenie uprawnień i poświadczenie nieprawdy w związku z publikacją raportu o WSI". W styczniu br. prokurator generalny Andrzej Seremet zwrócił wniosek prokuraturze wobec uchybień formalnych i merytorycznych.

PAP,kk