Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Artur Jaryczewski 06.04.2012

Wojna w Bośni. Główną przyczyną rozpad ZSRR?

Minęło 20 lat od rozpoczęcia wojny w Bośni i Hercegowinie. Był to najkrwawszy konflikt w Europie od zakończenia drugiej wojny światowej. Pochłonął życie niemal 100 tysięcy osób.
Płonący budynek parlamentu Bośni i HercegowinyPłonący budynek parlamentu Bośni i HercegowinyWikimedia Commons/CC/Mikhail Evstafiev
Posłuchaj
  • Marta Szpala, analityk Ośrodka Studiów Wschodnich
Czytaj także

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Jak mówi Marta Szpala analityk Ośrodka Studiów Wschodnich, powody konfliktu były bardzo złożone, ale głównym czynnikiem stał się rozpad ZSRR. Według Szpali istnienie Związku Radzieckiego było gwarantem jedności Jugosławii. Po jego upadku sytuacja diametralnie się zmieniła.

Marta Szpala zaznacza, że do innych czynników wybuchu wojny należy dodać problemy gospodarcze i zróżnicowanie etniczne i kulturowe ludności zamieszkującej Bośnię i Hercegowinę. Konflikt zakończył się w 1995 roku, jednak - według Marty Szpali - sytuacja w kraju wcale nie jest lepsza niż przed jego wybuchem. Przyczyną tego jest fakt, iż Bośnię i Hercegowinę zamieszkują Bośniacy, Chorwacji i Serbowie. Bośniacy są muzułmanami, Chorwacji katolikami, a Serbowie wyznają prawosławie. Wszystkie trzy społeczności mają swoje własne instytucje, a także system edukacji, co pogłębia podziały.

IAR, aj