Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Agnieszka Kamińska 11.04.2012

Potężne wstrząsy pod oceanem. Zagrożenie tsunami

Trzęsienie na Oceanie Indyjskim miało siłę 8,6 stopni w skali Richtera, wstrząsy wtórne - nawet do 8,2. Cały region zagrożony jest tsunami.
Mieszkańcy Banda Aceh uciekają przed tsunamiMieszkańcy Banda Aceh uciekają przed tsunamiPAP/EPA/SOLIHUN

Epicentrum trzęsienia o sile 8,6 stopni w skali Richtera znajdowało się na Oceanie Indyjskim w rejonie położonej na Sumatrze północnoindonezyjskiej prowincji Aceh. Ostrzeżenie przed tsunami wydano dla wszystkich krajach w regionie.

Wydawało się, że sytuacja się uspokaja: po pierwszym wstrząsie nie pokazała się duża fala tsunami. Doszło jednak do wstrząsów wtórnych, a ostatni według agencji USGS wyniósł 8,2 stopnia w skali Richtera, stąd zagrożenie tsunami jest znowu aktualne.

Prezydent Indonezji Susilo Bambang Yudhoyono ogłosił wcześniej, że w prowincji Aceh nie ma zagrożenia tsunami, służby jednak pozostają w gotowości. Ludzie w prowincji Aceh próbowali uciekać samochodami i motocyklami, w stolicy Banda Aceh tworzyły się korki, nie było elektryczności - donosiły agencje.

Poważnie wygląda sytuacja w Tajlandii. Tam ostrzeżenie przed tsunami wydano dla sześciu prowincji. Ludzie z miast położonych w regionie Morza Andamańskiego ewakuują się w wyżej położone regiony i w głąb lądu. Zamknięto międzynarodowe lotnisko na popularnej wśród turystów wyspie Phuket. W regionie Andamandów, który odwiedza wielu turystów, zginęło w 2004 roku około 5, 5 tys. osób.

Centrum Ostrzegania przed Tsunami na Hawajach wydało ostrzeżenie przed tsunami dla szeregu krajów: Indonezji, Indii, Australii, Birmy, Tajlandii, Malediwów Pakistanu, Somalii, Bangladeszu, Singapuru i szeregu innych. - Tsunami może spowodować ogromne szkody na wybrzeżach państw całego basenu Oceanu Indyjskiego – czytamy w komunikacie. Centrum zastrzega jednak, że nie jest pewne, czy śmiercionośna fala została wygenerowana.

/

Amerykańska agencja USGS informowała początkowo o sile 8,9 stopni w skali Richtera, potem jednak zweryfikowała swoje pomiary i informuje obecnie o sile 8,6 stopni. Doszło do serii wstrząsów wtórnych, a ostatni z nich miał, jak wspomniano wyżej, siłę 8,2 stopnia.

W 2004 roku potężne tsunami zabiło 170 tysięcy osób w prowincji Aceh. Fala wywołana trzęsieniem ziemi 26 grudnia 2004 roku pozbawiła życia w sumie 230 tysięcy osób.

agkm/Reuters/AP

/

Prowinicja
Prowinicja Aceh po tsunami 2004 roku (zdjęcie wykonane w styczniu 2005 roku); U.S. Navy/Mate Airman Jordon R. Beesley