Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Gabriela Skonieczna 24.04.2012

Trwa akcja "Przyszłość bez Czarnobyla i Fukushimy"

Z tej okazji z tej okazji odwiedził Opole Valerii Lusyv. W dniu wybuchu reaktora jądrowego elektrowni w Czarnobylu na Ukrainie był jednym z żołnierzy biorących udział w akcji ratunkowej.
ElektrowniaElektrownia Glow Images/East News

Teraz jest na rencie, podróżuje po Europie i opowiada o katastrofie. Podczas spotkania w Opolu, namawiał do zastanowienia się nad powiedzeniem "tak" wobec planów budowy elektrowni atomowej w Polsce.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
- Nikt nie porównuje kosztów budowy elektrowni jądrowej do tych związanych z budową elektrowni słonecznych, wiatrowych czy wodnych. Żyjcie spokojnie, bez tej elektrowni, a Bóg Wam to wynagrodzi - powiedział Valerii Lusyv.

Bezpieczna przyszłość
Przeciwnikiem budowy elektrowni atomowej w Polsce jest również biolog i ekolog Krystyna Słodczyk, adiunkt w Politechnice Opolskiej, organizatorka spotkania, odbywającego się w ramach akcji "Dla przyszłości bez Czarnobyla i Fukushimy". - Przyszłość ma być bezpieczna, energia, którą chcemy wykorzystać dla naszych celów też ma być bezpieczna, więc nie koniecznie musi to być energia jądrowa - podkreśliła Krystyna Słodczyk.


Na razie mówi się o trzech potencjalnych lokalizacjach elektrowni atomowej w Polsce. W Choczewie - województwo pomorskie, w Żarnowcu i Gąskach w województwie zachodniopomorskim. Ostateczna lokalizacja ma być znana do końca 2013 roku. Rząd chce, aby uruchomienie pierwszej elektrowni nastąpiło w 2020 roku.

IAR, gs