Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Emilia Przybył 25.04.2012

Premier Chin w Polsce. Obrońcy praw człowieka zaprotestują

Zapowiedź wizyty premiera Chin Wen Jiabao w Warszawie wywołała liczne protesty obrońców praw człowieka.
Wen JiabaoWen JiabaoWorld Economic Forum
Posłuchaj
  • Organizatorzy protestu o łamaniu praw człowieka w Chinach
  • Prezes Stowarzyszenia Tybetańczyków w Polsce Yeshi Ihosar o sytuacji w Tybecie
Czytaj także

Wen Jiabao podczas swojej wizyty ma spotkać się z premierem, prezydentem, a także marszałkiem Sejmu i Senatu. W ramach wizyty odbędzie się również spotkanie z przedsiębiorcami. Chińskiemu premierowi towarzyszyć będą przedstawiciele najważniejszych instytucji gospodarczych.

Historyczna wizyta i prestiż

- To pierwsza wizyta premiera rządu chińskiego od 25 lat, a więc rzeczywiście zdarzenie w historii naszej dyplomacji dość wyjątkowe - powiedział Donald Tusk. Ostatnia wizyta Chińskiego premiera miała miejsce w 1987 roku.

Spotkania Wen Jiabao z premierem i prezydentem odbędą się w środę, natomiast w czwartek zainaugurowane zostanie Forum Gospodarcze Polska-Europa Środkowa-Chiny. Ma w nim wziąć udział 300 firm z Polski, 150 z regionu Europy Środkowej oraz 300 przedsiębiorców z Państwa Środka. Podczas forum premier Chin ma zaprezentować nową strategię inwestycyjną wobec państw Europy Środkowej i Wschodniej. Podczas wizyty odbędzie się również spotkanie premiera Chin z szefami rządów państw tego regionu.

- Będzie 15 premierów z Europy Środkowo-Wschodniej, wspólnie z premierem Chin będziemy gospodarzami spotkania, które pozwoli Polsce umocnić pozycję patrona dobrych relacji naszego regionu z całym światem, w tym przypadku z Chinami - powiedział premier Donald Tusk - Mamy różne doświadczenia, jeśli chodzi o wykonawców chińskich na naszym rynku, pamiętamy sprawę Covecu, ale naszym zadaniem w najbliższych kilkudziesięciu godzinach jest doprowadzenie do relacji polsko-chińskich, które uczynią z Polski priorytetowego partnera dla Chin w tej części świata. To jest na wyciągnięcie ręki - wyjaśniał szef polskiego rządu. Podczas pobytu Jiabao w Warszawie poruszona będzie również kwestia powołania Instytutu Polskiego w Pekinie. Są szanse na finalizację tej sprawy.

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

W obronie praw człowieka

We wtorek 25 kwietnia, dzień przed wizytą chińskiego premiera w Warszawie, Tybetańczycy i obrońcy praw człowieka będą protestować przeciwko chińskiej polityce. Celem ma być sprzeciw wobec łamaniu praw człowieka w Chinach.
Wizyta premiera Chin zbiega się z rocznicą urodzin XI Panczenlamy, drugiego po Dalajlamie hierarchy buddyzmu tybetańskiego. Organizator pikiety Piotr Cykowski przypomina, że Panczenlama został w 1995 roku porwany przez Chińczyków, a jego los jest nieznany.

Prezes Stowarzyszenia Tybetańczyków w Polsce Yeshi Ihosar zwraca z kolei uwagę na fakt, że chińskie władze atakują religię, zwłaszcza w kontekście mieszkańców Tybetu.

Protest nie odnosi się jednak wyłącznie do sytuacji Tybetańczyków. Cykowski zwraca uwagę, że tysiące Chińczyków trafiają do więzienia, lub są zwalniani z pracy, ponieważ podejmują działania mające na celu "zmiękczenie" systemu rządzącego.

Pikieta rozpocznie się o godzinie 14.30 przed kancelarią premiera.

IAR/PAP/ep