Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Michał Mendyk 28.04.2012

Władysław Gomułka: RWE obrzuca obelgami wszystko i wszystkich w Polsce

Jest 3 sierpnia 1959 roku. I Sekretarz KC PZPR skarży się wiceprezydentowi Richardowi Nixonowi na działalność, subsydiowanego przez Kongres USA, Radia Wolna Europa. Notatka ze spotkania to jeden z ostatnio odtajnych dokumentów CIA, opublikowanych po raz pierwszy przez polskieradio.pl
Władysław Gomułka i Leonid Breżniew w NRD, 1967Władysław Gomułka i Leonid Breżniew w NRD, 1967Ulrich Kohls, wikipedia, lic. CC

I Sekretarz KC PZPR określa działalność RWE mianem "agresji niebezpośredniej" i sugeruje natychmiastowe zamknięcie rozgłośni. Przy okazji opisuje Stalina jako "neurotycznego, zadufanego i nieświadomego faktów", zaś Breżniewa jako "człowieka, z którym można wymieniać opinie, a nawet kłócić się". Zachęcamy do szczegółowej lektury.

W związku z 60. rocznicą rozpoczęcia nadawania audycji Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa z Monachium, Polskie Radio uruchomiło serwis wolnaeuropa.polskieradio.pl.

Szczególny walor historyczny mają - do niedawna tajne, niepublikowane nigdy w Polsce - dokumenty amerykańskie, ukazujące nieznane zakulisowe rozgrywki. To między innymi zapis debaty szefa CIA z Departamentem Stanu o tym, jak najskuteczniej wykorzystać nadawanie do Europy; depesza amabasadora USA w Warszawie krytykująca nazbyt radykalne audycje RWE; wreszcie wspominana już notatka ze spotkania, na którym Władysław Gomułka awanturował się o Wolną Europę z wiceprezydentem Nixonem.

20 tysięcy archiwalnych dźwięków w serwisie wolnaeuropa.polskieradio.pl obrazuje sytuację w Polsce i na świecie - od uruchomienia Rozgłośni 3 maja 1952 roku, aż do zakończenia działalności w połowie lat 90. W sumie pół miliona minut nagrań archiwalnych. To dźwiękowy dokument najważniejszych, często dramatycznych wydarzeń w Polsce – stalinizm, ucieczka pułkownika Światło, aresztowanie prymasa Wyszyńskiego, robotniczy bunt roku 1970, studencka rewolta 1968, masakra robotników na Wybrzeżu 1970, wybór Papieża, Solidarność, stan wojenny - wreszcie obrady Okrągłego Stołu. Udostępniamy również filmy, przygotowane przez rząd amerykański w latach 50. i 60., które mobilizowały do walki o wolność w komunistycznej części Europy.


kłócić się