Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Agnieszka Kamińska 02.05.2012

Święto polskiej flagi

Prezydent podpisze ustawę, która dotyczy orzełków na strojach sportowców. W wielu miastach spodziewać się można atrakcji: na przykład w Warszawie na dzieci czeka namiot, w którym mogą zrobić kotyliony.
Przygotowanie kotylionów w Pałacu PrezydenckimPrzygotowanie kotylionów w Pałacu Prezydenckimprezydent.pl

Dzień Flagi obchodzimy od 2 maja 2004 roku. Z tej okazji w całej Polsce zaplanowano różne atrakcje. W wielu miastach będziemy mogli zobaczyć biało-czerwone symboliczne podświetlenie lub udekorowanie najważniejszych budowli bądź ulic. Do akcji włączyła się między innymi Warszawa, a także inne miasta: Katowice, Wrocław, Lublin, Szczecin, Łódź, Kraków, Bydgoszcz, Opole, Toruń.

Na Pałacu Prezydenckim zostaną rozpięte dwie olbrzymie flagi, a w południe odbędzie się uroczyste podniesienie flagi na maszt .

fot.
fot. KPRM

Na Krakowskim Przedmieściu zostanie rozstawiony namiot, w którym dzieci będą mogły robić kotyliony i częstować się watą cukrową w kolorach białym i czerwonym. W prezydencką akcję "Majówka z Polską" włączy się też środowisko harcerskie, które w Warszawie zorganizuje dla najmłodszych turniej gier przy pomniku Bolesława Prusa.

Prezydent Bronisław Komorowski w Dniu Flagi podpisze nowelizację ustawy o godle, barwach i hymnie, która ureguluje zasady obecności godła państwowego na strojach sportowców. Ogólnonarodowa dyskusja z orzełkiem w tle wybuchła po tym, jak PZPN po raz pierwszy zaprezentował stroje biało-czerwonych na Euro 2012. Okazało się, że zniknęło z nich godło kraju, które zamieniono na logo związku.

Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski, i bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Litwy. Oba te godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Dlatego też na fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.

Oprócz Polski, święto własnej flagi obchodzi się również w wielu innych krajach, między innymi w Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Argentynie, Finlandii, Turkmenistanie, Ukrainie, na Litwie i w Chinach.

2 maja jest też obchodzony jako Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

IAR/PAP/agkm

/

/