Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Tomasz Jaremczak 14.05.2012

Kontrowersyjna książka Polaka o masakrze na wyspie Utoya

Kontrowersyjna książka Polaka ocalałego z maskary na wyspy Utoya ponownie wydana w Norwegii. Tym razem wycięto z niej relacje rodzin ofiar, których użyto bez zgody.

Książkę "Hjertet mot steinen" (w wolnym tłumaczeniu "Serce o kamień"),napisał raniony przez Andersa Breivika, pochodzący z Polski Adrian Pracoń. Wydana w kwietniu w Norwegii, została szybko wycofana ze sprzedaży. Stało się to po interwencji bliskich zastrzelonych przez Breivika ofiar, których wypowiedzi zostały bezprawnie zacytowane w publikacji.
Wydawnictwo Cappelen Damm w maju ponownie wydało książkę z usuniętymi fragmentami. W nowej wersji nie ma już m.in. budzącej zastrzeżenia relacji ostatniej rozmowy telefonicznej z ojcem zastrzelonego przez Breivika 15-letniego Eivinda Hovdena.

Tytuł "Serce o kamień" pochodzi z relacji Praconia, który chroniąc się przed Breivikiem, położył się przy kamieniu; słyszał własne bicie serca. Publikacja opisuje wydarzenia sprzed 22 lipca, masakrę na wyspie Utoya oraz to, co działo się po niej. - Książka powstała, aby zrozumieć, co się stało. Nie wiem, czy osiągnąłem ten cel - napisał Pracoń.

Najprawdopodobniej zostanie też wydana poza Norwegią. "Z racji pochodzenia Adriana, jest duże zainteresowanie wydawców w Polsce. Na razie za wcześnie jednak na szczegóły" - powiedziała Tone Hansen z wydawnictwa Cappelen Damm.

Adrian Pracoń jest jednym z najchętniej udzielających wywiadów uczestnikiem tragicznego obozu na wyspie Utoya. W Norwegii mówi się już nawet, że wykorzystuje nieszczęście do promocji własnej osoby. Będzie zeznawać pod koniec maja na procesie Breivika. Oskarżony o masakrę w której zginęło 69 osób, powiedział, że nie zabił Polaka, bo wyglądał "zbyt konserwatywnie".