Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Gabriela Skonieczna 15.05.2012

Kancelaria Sejmu donosi na związkowców

Szef Kancelarii przesłał do Prokuratury Rejonowej Warszawa Śródmieście dwa zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.
Wynik głosowania w sprawie podniesienia wieku emerytalnegoWynik głosowania w sprawie podniesienia wieku emerytalnego Krzysztof Białoskórski/sejm.gov.pl
Galeria Posłuchaj
  • Dariusz Ślepokura, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie
Czytaj także

Jedno zawiadomienie dotyczy bezprawnego pozbawienia wolności posłów i pracowników Kancelarii Sejmu przez uniemożliwienie im opuszczenia gmachu Sejmu. Drugie dotyczy naruszenia nietykalności cielesnej funkcjonariusza publicznego posła Pawła Suskiego.

Warszawska prokuratura prowadzi już z urzędu postępowanie sprawdzające w sprawie blokady Sejmu przez związkowców Solidarności. Rzecznik prokuratury Okręgowej Dariusz Ślepokura powiedział IAR, że postępowanie dotyczące uniemożliwienia posłom opuszczenia terenu Sejmu. Prokuratura bada czy doszło do przestępstwa zmuszanie do określonego zachowania. Jak wyjaśnił rzecznik, aby można było mówić o tym przestępstwie musi zostać użyta przemoc lub groźby bezprawne.

Prokuratura prosi o informacje

Prokuratorzy zwrócą się do władz Sejmu, jak i do organizatorów blokady o informacje na temat zajścia. Kancelaria Sejmu będzie pytana także o to jak blokada wpłynęła na w funkcjonowanie parlamentu.

Prokuratura rejonowa prowadząca postępowanie sprawdzające ma 30 dni na podjęcie decyzji czy będzie śledztwo w tej sprawie. W piątek podczas głosowań nad zmianami w systemie emerytalnym związkowcy z Solidarności przez kilka godzin uniemożliwiali posłom opuszczenie parlamentu. Za uchwaleniem ustawy głosowało 268 posłów Platformy Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego i Ruchu Palikota, przeciwko 185 posłów Prawa i Sprawiedliwości, Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Solidarnej Polski. Dwóch posłów wstrzymało się od głosu.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

IAR, gs