Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Agnieszka Kamińska 21.05.2012

NATO zgłasza gotowość operacyjną tarczy

Jest to pierwszy krok w stronę objęcia europejskich członków NATO "pełną ochroną" - podkreślał sekretarz NATO.
Family photo ze szczytu NATO w ChicagoFamily photo ze szczytu NATO w ChicagoPAP/EPA/SHAWN THEW

Przywódcy państw NATO, ogłosili gotowość operacyjną pierwszego etapu europejskiej tarczy antyrakietowej. To główne wydarzenie pierwszego dnia szczytu Paktu Północnoatlantyckiego w Chicago.

Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen powiedział, że tarcza antyrakietowa staje się rzeczywistością. - To pierwszy krok w stronę naszego długofalowego celu jakim jest objecie pełną ochroną wszystkich europejskich członków NATO - terytorium , populacji i sił zbrojnych - powiedział

Filarem nowej tarczy antyrakietowej jest system rakiet SM-3 zainstalowany na amerykańskich okrętach wojennych na Morzu Śródziemnym. Kolejne elementy tarczy mają być tworzone w Europie etapowo do roku 2020.

Pierwszy etap tarczy antyrakietowej stanowi system rakiet SM-3 (1A) zainstalowanych na amerykańskich okrętach wojennych na Morzu Śródziemnym. Kolejny etap budowy tarczy przewiduje rozlokowanie w 2015 roku w Rumunii lądowej wersji tych rakiet (SM-3/1B). W 2018 roku miałaby stanąć w Polsce baza tarczy z nowocześniejszymi pociskami SM-3 / 2A. Finałem budowy tarczy miałoby być rozlokowanie pocisków zdolnych do zestrzeliwania rakiet balistycznych.

Przywódcy państw NATO ogłosili gotowość operacyjną pierwszego etapu europejskiej tarczy antyrakietowej. To główne wydarzenie pierwszego dnia szczytu Paktu Północnoatlantyckiego w Chicago.

Anders Rasmussen podkreślił, że rozwój tarczy antyrakietowej może zostać spowolniony jeśli zniknie zagrożenie ze strony Iranu. - Oczywiście możemy dostosować się do zmieniających się warunków bezpieczeństwa i rozwoju zagrożeń - powiedział. Rasmussen zadeklarował chęć współpracy z Rosją choć podkreślił, że Moskwa nie ma w sprawie tarczy prawa weta.

IAR/agkm

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>