Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Katarzyna Karaś 25.05.2012

Tadeusz Rydzyk w sądzie. Protest przed budynkiem

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie rozpatruje skargę fundacji Lux Veritatis na decyzję KRRiT, odmawiającą przyznania miejsca na multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej TV Trwam.
Tadeusz Rydzyk w sądzie. Protest przed budynkiemPAP/Jacek Turczyk
Galeria Posłuchaj
  • Przewodniczący składu sędziowskiego Zbigniew Rudnicki (IAR)
Czytaj także

W sądzie obecny jest o. Tadeusz Rydzyk i Lidia Kochanowicz, dyrektor finansowa Lux Veritatis, a Krajową Radę Radiofonii i Telewizji reprezentuje Agnieszka Ogrodowczyk, dyrektor Departamentu Strategii KRRiT. Sala rozpraw jest szczelnie wypełniona publicznością.
Także przed sądem zebrało się kilkadziesiąt osób, sympatyków Telewizji Trwam. Trzymają biało-czerwone flagi, rozdają ulotki, mają także symbole religijne i transparenty, m.in.: "Radio Maryja i Telewizja Trwam: mądrością, sercem i płucami dla Polski, Europy i świata".
Członek KRRiT Sławomir Rogowskipodkreślił, że stanowisko Krajowej Rady nie zmieniło się. - Nie wiemy, jaka będzie decyzja sądu, jednak jestem przekonany, że utrzyma w mocy decyzję Krajowej Rady - powiedział.
Protesty w całej Polsce
Fundacja o. Tadeusza Rydzyka była jednym z 17 nadawców startujących w konkursie na cztery wolne miejsca na pierwszym multipleksie cyfrowym. Koncesji nie dostała ze względu na obawę, że nie poradzi sobie finansowo. KRRiT szacuje koszty nadawania na multipleksie na ok. 10 mln zł rocznie. Z dokumentów złożonych przez Lux Veritatis wynika, że jej majątek to ok. 90 mln zł, jednak w większości są to środki pochodzące z pożyczki udzielonej przez polską prowincję zakonu redemptorystów. Przewodniczący Krajowej Rady Jan Dworak poinformował, że Fundacja odmówiła informacji na temat warunków spłaty tej pożyczki.
Odrzucenie przez Radę wniosku Fundacji wywołało liczne protesty. W wielu miastach odbyły się marsze, których uczestnicy - w tym działacze PiS oraz Solidarnej Polski - sprzeciwiali się tej decyzji. Nie pomogło odwołanie, dlatego skarga w konsekwencji trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Fundacja wskazuje przede wszystkim na uchybienia formalnoprawne, jakich dopuściła się KRRiT w postępowaniu koncesyjnym. Chodzi o to, że Rada nie ustaliła kryteriów oceny wniosków pod względem finansowym.
KRRiT wielokrotnie podkreślała, że nieprzyznanie Lux Veritatis miejsca na multipleksie nie oznacza, że wraz z wyłączeniem telewizji analogowej w Polsce (w lipcu 2013 r.) TV Trwam przestanie być dostępna dla odbiorców. Fundacja posiada koncesję na rozpowszechnianie programu drogą satelitarną - może on być odbierany za pomocą anten satelitarnych oraz w sieciach telewizji kablowej. Ponadto, Fundacja może wziąć udział w konkursie na kolejne miejsca na MUX-1, które przed 27 kwietnia 2014 ma zwolnić TVP.
Sąd może skargę uwzględnić i zwrócić sprawę do KRRiT, ale może też ją oddalić i utrzymać decyzję KRRiT w mocy.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, PAP, kk