Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Michał Chodurski 17.06.2012

Dziś decyzja ws. śledztwa po śmierci gen. Petelickiego

Ciało generała Sławomira Petelickiego z raną postrzałową głowy znaleziono w sobotę w jego garażu na warszawskim Mokotowie.
Policja przy bloku mieszkalnym na warszawskim Mokotowie, gdzie w garażu znaleziono ciało gen. Sławomira PetelickiegoPolicja przy bloku mieszkalnym na warszawskim Mokotowie, gdzie w garażu znaleziono ciało gen. Sławomira PetelickiegoPAP/Jacek Turczyk

"Całą noc trwały czynności na miejscu zdarzenia. Ciało pana generała zostało już przewiezione do zakładu medycyny sądowej, ale sekcja zwłok zostanie przeprowadzona prawdopodobnie w poniedziałek" - powiedziała PAP prokurator Katarzyna Calów-Jaszewska z warszawskiej prokuratury okręgowej. Zaznaczyła, że jeszcze w niedzielę może zapaść decyzja o wszczęciu śledztwa.

Jak dodała, z wstępnych ustaleń - na podstawie m.in. oględzin zwłok - wynika, że Petelicki zginął z powodu rany postrzałowej głowy. "Śmierć mogła nastąpić po godzinie 16; policja została poinformowana o znalezieniu ciała ok. godziny 18" - zaznaczyła prokurator.

Petelicki został w sobotę znaleziony przez żonę w garażu wielorodzinnego budynku, w którym mieszkał, na warszawskim Mokotowie. Znaleziono przy nim broń, z której padł strzał. Według wstępnych nieoficjalnych ustaleń policji, najbardziej prawdopodobną wersją śmierci generała jest samobójstwo.

"W tej chwili za wcześnie, by o tym mówić. Będziemy badać wszystkie okoliczności tej tragedii. Śledztwo będzie nadzorować prokuratura a prowadzić Komenda Stołeczna Policji" - dodała Calów-Jaszewska.

Petelicki był generałem brygady w stanie spoczynku, założycielem i pierwszym dowódcą jednostki GROM. Nominację generalską dostał w 1998 r. od prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego.

Kim był Petelicki?

Sławomir Petelicki urodził się w Warszawie w 1946 roku. Od 1969 do 1990 był funkcjonariuszem SB, Departamentu I MSW - wywiad cywilny PRL.

Pełnił służbę za granicą w placówkach dyplomatycznych oficjalnie jako dyplomata PRL. 1971 w Wietnamie Północnym, 1972 w Chinach, od 1973 w Konsulacie Generalnym PRL w Nowym Jorku.

Od 1976 r. w Wydziale XI Departamentu I MSW rozpracowywał emigrantów. W latach 80-tych pracował w Dep. I MSW ds. wywiadu ekonomicznego, następnie przebywał na placówce dyplomatycznej PRL w Szwecji.

13 lipca 1990 roku z polecenia premiera Tadeusza Mazowieckiego i akceptacji prezydenta Wojciecha Jaruzelskiego ppłk Petelicki objął dowodzenie niejawną Grupą Realizacyjną Operacji Most funkcjonującą jako jednostka wojskowa 2305, mającą ochraniać tranzyt Żydów z ZSRR do Izraelaprzez Polskę. Tranzyt i jego ochrona nazywała się Operacja Most.

Od 6 grudnia 1997 ponownie objął stanowisko dowódcy JW 2305, które pełnił do 17 grudnia 1999. 15 sierpnia 1998 awansowany na stopień generała brygady.

Był honorowym członkiem m.inymi „zielonych beretów” Armii Stanów Zjednoczonych. Członek Fundacji Byłych Żołnierzy Jednostek Specjalnych G.R.O.M.