Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Petar Petrovic 19.06.2012

Brakuje zawodówek. A potrzeba fachowców

Szkoły ponadgimnazjalne uczące konkretnego zawodu nie narzekają na brak kandydatów.
Warsztat samochodowyWarsztat samochodowyGlow Images/East News

Uczniowie zauważyli, że konkretny zawód zdobyty na poziomie szkoły średniej daje gwarancję znalezienia pracy. Lech Dziewierz ze Stowarzyszenia Elektryków Polskich zwraca uwagę, że największym problemem szkół technicznych jest ich brak. Nie ma też laboratoriów, czy nauczycieli zawodu. Dodał, że właśnie do Polski przyjechała grupa elektryków z Hiszpanii, którzy uczą się polskich przepisów by pracować w zawodzie nad Wisłą.

Obecnie tworzona jest Polska Rama Kwalifikacji, która w przejrzysty sposób będzie informować o umiejętnościach posiadanych przez pracownika. Magdalena Dybaś z Instytutu Badań Edukacyjnych powiedziała, że PKR pozwoli na łatwiejsze zaplanowanie ścieżki własnej kariery, szczególnie w czasach, gdy praca bardzo się specjalizuje. Polska Rama Kwalifikacji miałaby być skorelowana z jej europejskim odpowiednikiem. W związku z tym dyplom zdobyty w kraju dawałby pracodawcy w Unii Europejskiej jasną informację, jaką wiedzę i umiejętności posiada potencjalny pracownik.

Ekonomistka i była wiceminister pracy Agnieszka Chłoń-Domińczak podkreśla, że aby zdobyć potwierdzenie posiadanych umiejętności w ramach Polskiej Ramy Kwalifikacji, wcale nie trzeba będzie uczęszczać do odpowiedniej szkoły. Podczas egzaminów potwierdzających umiejętności będzie można wykorzystać wiedzę, którą nabyło się na przykład w swoim własnym garażu. Taki system ma zachęcać do uczenia się przez całe życie. Obecnie na terenie Polski w kursach i szkoleniach uczestniczy około 5 % dorosłych - to jeden z najniższych wskaźników w Europie.W Danii czy Szwecji z takich szkoleń korzysta co piąty dorosły.

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

(pp)