Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Tomasz Owsiński 26.06.2012

Działkowcy zagrożeni? Trybunał wyda werdykt

Polski Związek Działkowców bije na alarm. Zagrożony jest byt rodzinnych ogrodów i działek.
Działkowcy zagrożeni? Trybunał wyda werdyktPAP/Rafał Guz
Posłuchaj
  • Eugeniusz Kondracki, prezes Polskiego Związku Działkowców
Czytaj także

W czwartek Trybunał Konstytucyjny zbada zgodność z konstytucją przepisów ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. Rozstrzygnie między innymi, czy władze Polskiego Związku Działkowców nie naruszają uprawnień działkowców.

Wniosek do Trybunału złożył Lech Gardocki, były pierwszy prezes Sądu Najwyższego. Prezes Polskiego Związku Działkowców Eugeniusz Kondracki na konferencji prasowej w Warszawie przekonywał, że od 22 lat rodzinne ogrody są atakowane przez polityków.

Jego zdaniem, orzeczenie Trybunału może uderzyć w prawie milion Polaków korzystających z działek. Jak mówił Eugeniusz Kondracki, uchylenie ustawy może spowodować utratę prawa do nieodpłatnego korzystania z działki.

- Działkowiec będzie płacił podatek od gruntu, od domku i w ten sposób może zwiększyć koszty użytkowania działki w zależności od miasta od 100 zł do nawet 20 tys. zł. – powiedział.

Eugeniusz Kondracki dodał, że czwartkowa rozprawa przed Trybunałem Konstytucyjnym może doprowadzić do pozbawienia działkowca prawa do użytkowanej działki.

Lech Gardocki, składając wniosek do Trybunału, najwięcej zarzutów miał właśnie wobec działania Polskiego Związku Działkowców. Przekonywał, że ta organizacja ma monopol na przydzielanie działek, które należą przecież do Skarbu Państwa.

Grażyna Franke, prezes mazowieckiego oddziału Polskiego Związku Działkowców przekonuje, że zainteresowanie ogrodami rodzinnymi jest teraz tak duże, bo leżą one często w centrach miast.

Polski Związek Działkowców zarządza łącznie ponad 43 tysiącami hektarów ziemi. Rodzinne ogródki działkowe zajmują bardzo atrakcyjne tereny w centrach dużych miast. We Wrocławiu jest to 1420 hektarów, w Warszawie 1170, a na przykład w Łodzi 700 hektarów.

Ustawa o ogrodach działkowych została uchwalona w 2005 roku za czasów rządów SLD. Daje ona Polskiemu Związkowi Działkowców prawo do wieczystego użytkowania gruntów, a działkowcy są właścicielami nasadzeń i naniesień. Natomiast samorządy, do których należy ziemia, w przypadku likwidacji ogródków działkowych muszą zapewnić inną lokalizację i wypłacić odszkodowania.

Zobacz galerię - dzień na zdjęciach>>>

IAR, to